Obchod mezi Čínou a Zimbabwe prudce stoupá

Obchod mezi Čínou a Zimbabwe vzrostl za prvních devět měsíců letošního roku o 39,4 procenta na 2,43 miliardy amerických dolarů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což překonalo celkový objem obchodu za rok 2022, uvedlo v úterý čínské velvyslanectví.

Vývoz Zimbabwe do Číny během tohoto období činil 1,36 miliardy dolarů, zatímco dovoz činil 1,07 miliardy dolarů, uvedlo velvyslanectví a dodalo, že „neustále rostoucí dovoz Číny přispěl k obchodnímu přebytku Zimbabwe ve výši 29 milionů dolarů“.

Podle zimbabwské národní statistické agentury byla v srpnu Čína třetí největší exportní destinací Zimbabwe, přičemž sousední Jižní Afrika byla největším a Spojené arabské emiráty druhým největším exportním trhem. Pokud jde o dovoz, v srpnu byla Čína po Jižní Africe druhým největším zdrojovým trhem Zimbabwe.

Obchod mezi Čínou a Zimbabwe zaznamenal v posledních letech pozitivní růst, především díky těžbě a vývozu zemědělských produktů do Číny.

Zimbabwe tento měsíc zaznamenalo svůj první vývoz citrusů do Číny, čímž diverzifikovalo a rozšířilo svůj zemědělský vývoz do asijské země, kde dříve dominovaly tabákové listy a zpracovaný tabák.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *