Malé projekty pro větší prosperitu

Některé zdánlivě malé projekty v rámci Iniciativy Hedvábné stezky (BRI) od šíření zemědělské technologie až po zřizování odborných dílen přinesly místním lidem  díky péčí a podpoře čínského prezidenta Si Ťin-pchinga velké výhody.

I když to vypadá skromně, čínská „kouzelná“ tráva dokázala cestovat daleko a zakořenila v exotické zemi Papua-Nová Guinea (PNG), kde obohacuje neúrodnou půdu a dává místním farmářům možnost překonat chudobu.

Podivuhodná tráva Juncao využívá technologii objevenou čínskými vědci k pěstování hub, při níž nahrazuje tráva dřevěný substrát, což je ekonomičtější a šetrnější k životnímu prostředí.

Během práce ve východní čínské provincii Fu-ťien (Fujian) před více než dvěma desetiletími představil Si technologii Juncao hostujícímu guvernérovi provincie z PNG, kterého technologie zaujala.

Si brzy vyslal vynálezce technologie Juncao do tichomořské země, aby tuto technologii sdílel a poskytoval místním farmářům školicí kurzy přímo na místě.

„Poté, co jsem se stal viceprezidentem, pokračoval jsem v propagaci technologie Juncao při návštěvě jižního Pacifiku, Afriky a Jižní Ameriky,“ řekl Si na sympoziu o vývoji BRI v roce 2021.

„Projekty týkající se životních podmínek jsou zásadní pro rychlé posílení pocitu lidí žijících v zemích Hedvábné stezky, že dochází ke zlepšení. Mohou přinést okamžité a zřejmé výsledky,“ řekl prezident na sympoziu.

Požadoval upřednostnění těchto „malých, ale přesto velkých“ projektů v mezinárodní spolupráci, urychlení celkového plánování v budoucnu a lepší využití finančních prostředků na projekty, které odpovídají požadavkům veřejnosti a vytvářejí užší vazby mezi lidmi.

Technologie Juncao se dnes používá ve více než 100 zemích a vytváří stovky tisíc zelených pracovních míst pro místní lidi.

Program čínského odborného workshopu Luban, je dalším „malým, ale skvělým“ projektem, který Si podpořil. První z takových workshopů byl zřízen v Thajsku v roce 2016. O dva roky později Si slíbil, že Čína zřídí v Africe 10 takových Luban workshopů, které budou nabízet odborné školení pro mladé Afričany.

Od té doby Si při mnoha příležitostech hovořil o podpoře rozvoje workshopů Luban v zemích účastnících se BRI.

Během jednání na summitu Čína-Střední Asie letos v květnu Si naléhal na úsilí o zřízení více workshopů Luban v zemích střední Asie jako součást úsilí o vybudování rozvojových schopností regionu.

První workshop Luban ve Střední Asii, zahájený loni v Tádžikistánu, již přinesl hmatatelné výsledky. Doposud pomohl vychovat více než 300 talentů a očekává se, že letos odpromuje přes 50 dalších studentů.

Doposud Čína pomohla založit 21 takových workshopů ve 20 zemích v Asii, Africe a Evropě a poskytla školicí zařízení a programy, které pomáhají podporovat místní talenty s potřebnými dovednostmi a schopnostmi.

Dařilo se i dalším „malým, ale skvělým“ projektům BRI. V Libérii a Etiopii Čína sdílela s místními farmáři řemeslo tkaní bambusu, aby jim pomohla vyrábět nábytek, který zvýšil jejich příjmy. V Gruzii byly propagovány zeleninové skleníky, které pomáhají místním obyvatelům dosáhnout zeleninové soběstačnosti.

Tyto projekty, navržené na základě místních podmínek, jsou důkazem toho, jak spolupráce BRI pomohla řešit naléhavé potřeby místních lidí.

Konečným cílem BRI je prozkoumat nové cesty pro země z blízkého i vzdáleného okolí, jak dosáhnout společného rozvoje a otevřít „cestu štěstí“, která je prospěšná celému světu, řekl Si.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *