Finanční integrace je jedním ze základů iniciativy Hedvábná stezka

Finanční integrace je jednou z pěti hlavních priorit pro budování Hedvábné stezky, která také zahrnuje koordinaci politik, konektivitu zařízení, neomezený obchod a mezilidské vazby a je široce považována za hnací sílu reálné ekonomiky.

Účastníci 2. konference o hospodářském informačním partnerství Hedvábné stezky a Šanghajské podnikatelské konference pro rozvoj vysoce kvalitní Hedvábné stezky v roce 2023 si v tomto ohledu vyměňovali názory.

Exportní a importní banka Číny (China Eximbank) jako jedna z hlavních finančních institucí zabývajících se zahraničními investicemi, obchodem a globální hospodářskou spoluprací aktivně zkoumala finanční integraci, která přinesla hmatatelné výsledky.

Wei Hao, náměstek guvernéra čínské pobočky Eximbank v Šanghaji, uvedl, že banka v uplynulém desetiletí poskytla úvěry související s výstavbou Hedvábné stezky ve výši více než čtyři biliony jüanů (asi 12,9 bilionu Kč) na podporu výstavby klíčových projektů v regionech Hedvábné stezky vysoce účinným způsobem.

Investice a financování jsou pro projekty Hedvábné stezky klíčové a díky různým investičním fondům lze programům Hedvábné stezky poskytnout lepší podporu, říká Luis Figueiredo Trindade, prezident portugalského listu Jornal Económico.

Kapitálové investice jsou také klíčovou součástí finanční integrace v rámci iniciativy Hedvábné stezky. Například China Eximbank poskytla více než 26 miliard jüanů (asi 84 miliardy Kč) finančních prostředků osmi fondům mezinárodní investiční spolupráce, jako je Investiční fond Čína-ASEAN pro spolupráci a Čínsko-euroasijský fond pro hospodářskou spolupráci. Tyto fondy investovaly do více než 140 programů v klíčových oblastech včetně infrastruktury, výroby, energetiky a telekomunikací.

Pojištění exportních úvěrů také hrálo důležitou roli při společném budování Hedvábné stezky jako mezinárodně uznávané profesionální finanční služby v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Díky využití služeb úvěrového posílení a funkcí prevence rizik pojištění vývozních úvěrů může China Export & Credit Insurance Corporation (Sinosure) lépe spolupracovat s bankami, aby společnostem pomohla plně využívat finanční nástroje a produkty v procesu výstavby projektů Hedvábné stezky, řekl Hu Min, zástupce generálního ředitele pobočky Sinosure v Šanghaji.

Hu poznamenal, že Sinosure podpořila export a investice v hodnotě 1,9 bilionu USD v zemích Hedvábné stezky a související kompenzační platby dosáhly 9,15 miliardy USD.

Spolehlivým partnerem při podpoře spolupráce na kapitálovém trhu a financování podniků je Shanghai Stock Exchange (SSE).

Zhu Sheng, zástupce ředitele oddělení mezinárodní spolupráce SSE, uvedl, že v březnu 2018 burza zahájila pilotní práce na trhu dluhopisů v rámci programu „Hedvábná stezka“ a dosud bylo vydáno 34 šarží dluhopisů „Belt and Road“ s výtěžkem ve výši 31 miliarda jüanů (asi 100 miliard Kč).

Během posledních 10 let sehrál čínský finanční průmysl aktivní roli při podpoře výstavby Hedvábné stezky, i když zbývá udělat mnoho práce při zavádění diverzifikovaného systému financování.

Zhu Sheng řekl, že země, které společně budují Hedvábnou stezku, jsou většinou rozvojové země, které mají obrovskou potřebu financovat infrastrukturní programy a související investiční a finanční programy.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *