Čínský ministr zahraničí vyzývá k pevným čínsko-evropským vztahům, které vnesou do turbulentního světa větší stabilitu

Čínský ministr zahraničí Wang Yi se v pondělí v Pekingu setkal s maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Peterem Szijjárto.

Maďarsko je první evropskou zemí, která podepsala s Čínou mezivládní dohody o spolupráci na Hedvábné stezce, a spolupráce na Hedvábné stezce mezi těmito dvěma zeměmi přinesla v posledním desetiletí plodné výsledky, řekl Wang, rovněž člen politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Řekl, že Čína se těší na rozšíření pragmatické spolupráce s Maďarskem v mnoha oblastech včetně infrastruktury, obchodu, investic a financí a urychlení rozvoje velkých projektů.

Čína a Evropa jsou spíše partnery než rivaly a jejich společné porozumění daleko převyšuje jejich rozdíly, řekl čínský ministr zahraničí.

Dodal, že Čína je připravena spolupracovat s evropskou stranou na podpoře trvalého, zdravého a stabilního růstu čínsko-evropských vztahů s cílem vnést větší stabilitu a jistotu do světa plného transformací a turbulencí.

Čína oceňuje maďarskou podporu rozvoje čínsko-evropských vztahů a oboustranně výhodné spolupráce a doufá, že Maďarsko bude v tomto ohledu i nadále hrát konstruktivní roli.

Szijjarto se zavázal, že se bude i nadále aktivně podílet na spolupráci na Hedvábné stezce a zůstane oddán prohlubování spolupráce mezi Maďarskem, Čínou a Evropou v různých oblastech, a řekl, že Maďarsko je proti oddělení nebo přerušení dodavatelských řetězců. Řekl, že takzvaný „de-risking“ naopak vystavuje Evropu rizikům.

Maďarsko vysoce oceňuje mírový hlas Číny v otázce Ukrajiny a podporuje čínskou pozici a návrh na politické urovnání této otázky, řekl Szijjarto.

Obě strany si vyměnily názory na napětí mezi Palestinou a Izraelem.

Wang poznamenal, že řešení založené na dvou státech je konečným přístupem k vyřešení palestinsko-izraelské otázky, a řekl, že mezinárodní společenství by mělo podporovat včasnou deeskalaci a příměří, aby se předešlo vážné humanitární krizi.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *