Čínská průmyslová produkce vzrostla za první tři čtvrtletí o 4 procenta

Čínská průmyslová produkce s přidanou hodnotou, důležitý ekonomický ukazatel, vzrostla v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně o 4 procenta, ukázaly ve středu údaje Národního statistického úřadu (NBS). Tento růst lze přičíst zrychlujícímu se oživení průmyslové výroby v zemi.

Růst byl podle NBS o 0,2 procentního bodu rychlejší než v prvním pololetí letošního roku.

Jen v září průmyslová produkce meziročně vzrostla o 4,5 procenta. Růst byl stejný jako v srpnu a o 0,8 procentního bodu rychlejší než v červenci.

Průmyslová produkce se používá k měření aktivity velkých podniků, každý s ročním hlavním obchodním obratem alespoň 20 milionů jüanů (asi 64 milionů Kč).

Mezi třemi hlavními sektory, jmenovitě zpracovatelským průmyslem, těžbou a výrobou a dodávkami veřejných služeb, vykázala produkce výrobního sektoru nejrychlejší růst, když v prvních třech čtvrtletích meziročně vzrostla o 4,4 procenta.

Výroba zařízení zaznamenala mimořádný rozmach ve výrobním sektoru, jehož produkce v prvních devíti měsících meziročně vzrostla o 6 procent, což je o 2 procentní body vyšší než celkový růst produkce velkých průmyslových podniků.

V členění podle vlastnictví vzrostla produkce státem kontrolovaných podniků a akciových společností meziročně o 4,6 procenta a 4,8 procenta, zatímco produkce soukromého sektoru vzrostla o 2,3 procenta.

Pokud jde o produkty, výkon solárních článků, nabíjecích baterií a nových automobilů meziročně vzrostl o 63,2 procenta, 34,2 procenta a 26,7 procenta.

Index nákupních manažerů pro čínský výrobní sektor dosáhl v září 50,2 procenta, vrátil se zpět do zóny expanze a oproti srpnu vzrostl o 0,5 procentního bodu, jak naznačovaly dřívější údaje.

Středeční data také ukázala, že hrubý domácí produkt Číny vzrostl v prvních třech čtvrtletích roku 2023 meziročně o 5,2 procenta.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *