Bylo otevřeno společné čínsko-pákistánské výzkumné centrum, které má pomoci zmírnit dopady změny klimatu v Pákistánu

Na Quaid-i-Azam University bylo v úterý slavnostně otevřeno Čínsko-pákistánské Společné výzkumné centrum pro vědy o Zemi (CPJRC), vědecká a technologická inovační platforma na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi, jejímž cílem je podporovat vědecko-technologickou spolupráci proti klimatickým katastrofám a kultivaci talentů.

CPJRC bude působit jako národní platforma pro čínsko-pákistánskou vědeckou a vzdělávací spolupráci, pokrývající oblasti výzkumu včetně tektoniky, životního prostředí, ekologie, snižování rizika katastrof a udržitelného rozvoje.

Shahid Iqbal, odborný asistent na katedře věd o Zemi Quaid-i-Azam University, v rozhovoru pro agenturu Xinhua o výzkumném centru řekl, že ke stávající budově, která je přidělena univerzitou,  bude postavena ještě budova kampusu.

Dodal, že centrum se zavázalo vydávat doporučení týkající se zmírnění dopadů změny klimatu a iniciativ udržitelného rozvoje pro hospodářský rozvoj Pákistánu.

„Je to také velmi dobrá příležitost pro akademickou obec v Pákistánu a mladé studenty, kteří budou mít přístup k modernímu výzkumu v oblasti věd o Zemi v Číně,“ dodal.

U příležitosti inaugurace centra se na univerzitním katedře věd o Zemi konala akce, na které se shromáždil velký počet studentů, čínských a pákistánských akademiků a úředníků.

V projevu na akci pákistánský federální ministr pro národní potravinovou bezpečnost a výzkum Kausar Abdullah Malik řekl, že klimatická výzva v oblasti potravinové bezpečnosti je pro Pákistán velkým problémem a centrum představuje velkou naději.

Řekl, že Čína má velmi odolný zemědělský systém a disponuje technologií a výzkumnými schopnostmi k řešení problémů způsobených nadměrnými dešti, suchem a dalšími klimatickými podmínkami, takže přenos výzkumu přes centrum pomůže Pákistánu poučit se z Číny a přijmout její metody.

Zavádění udržitelných zemědělských postupů odolných vůči klimatu je zásadní pro zmírnění dopadu změny klimatu na potravinovou bezpečnost a zajištění dlouhodobé udržitelnosti zemědělství, řekl a dodal, že centrum bude v tomto úsilí velmi přínosné.

Mukhtar Ahmed, předseda Komise pro vysokoškolské vzdělávání (HEC), na akci řekl, že v roce 2018 Čínská akademie věd (CAS) a HEC podepsaly memorandum o porozumění (MOU) na podporu výstavby centra s důrazem na podporu vedení obou zemí.

Pokud jde o vztahy mezi Pákistánem a Čínou, řekl, kdykoli Pákistán čelí problémům, je Čína vždy připravena nabídnout podporu, a dodal: „Vyjadřujeme naše vřelé pozdravy lidu a vládě Číny, stejně jako akademické komunitě, za jejich nepřetržitou podporu. Toto centrum je dalším příkladem velké podpory.“

Generální ředitel CPJRC Cui Peng ve svých poznámkách uvedl, že centrum bude také studovat a vyhodnocovat dopady geografických rizik a změny klimatu na oblast čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC) a místní udržitelný rozvoj.

„CPEC trpí častými přírodními riziky, křehkým prostředím a ekosystémem a mnoha omezenými faktory pro sociálně-ekonomický rozvoj, které ovlivňují místní odolnost a udržitelný rozvoj. Řešení takových výzev pomocí výzkumu, který podporuje udržitelný rozvoj CPEC, je společným cílem vědců z obou zemí,“ dodal.

CPEC, který byl zahájen v roce 2013 v rámci Iniciativy Hedvábné stezky (BRI), kterou navrhla Čína, je koridor spojující pákistánský přístav Gwadar s Kašgarem v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (Xinjiang) na severozápadě Číny a zdůrazňuje energetiku, dopravu a průmyslovou spolupráci.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *