Zkušení řemeslníci v Lin-šu v provincii Šan-tung přinášejí světu čínské řemeslo pletení z vrbových prutů

Pletení z vrbových prutů, řemeslo ve východní Číně v okrese Lin-šu (Linshu) s asi 1000letou historií, získává stále větší přítomnost po celém světě díky obětavému a neutuchajícímu úsilí místních řemeslníků.

Po vystavení na mnoha výstavách doma i v zahraničí, jako je China Import and Export Fair, uviděl Yang Jinbang, místní mistr pletení vrb, své originální ručně pletené vrbové výrobky za více než 1 miliardy U.S. dolarů exportovaných do zemí a regionů po celém světě.

Yang, jako reprezentativní dědic národního programu nehmotného kulturního dědictví a nehmotného kulturního dědictví provincie Šan-tung (Shandong), vždy přispíval k šíření řemesla pletení z vrbových prutů v okrese Lin-šu do vnějšího světa spolu s dalšími místními modeláři, výzkumníky, mistry a propagátory průmyslu.

Yang vyrostl ve městě vrb a ve 13 letech se naučil spoustu metod a technik pletení z vrbových prutů od svého dědečka a otce, kteří mu vždy říkali, aby zachoval místní řemeslo, aby ve světě dále vzkvétalo.

Od roku 1976 se Yang začal zaměřovat na navrhování exportně orientovaných ručně pletených vrbových výrobků a vytvořil výstavy řemesel z tisíců nádherných ručně tkaných vrbových ručních prací, jako jsou ovocné talíře, lucerny a zlatá arowana pletená z vrbových prutů, z nichž mnohé získaly národní ocenění a byly vystaveny na národním umění.

Yang se hluboce ponořil do tohoto sektoru po více než 40 let a neustále zkoumal nové materiály, nové metody a techniky, nové vzory a nové využití pletení z vrbových prutů k omlazení řemesla a shromáždil více než 10 000 praktických vzorků a více než 30 000 vzorových obrázků.

V souladu se svým slibem zachovat a šířit kulturu pletení z vrbových prutů pomohl Yang 1000 let trvajícímu nehmotnému kulturnímu dědictví okresu Lin-šu vstoupit na světovou scénu.

V současnosti vývoz ručně pletených vrbových výrobků z okresu Lin-šu ve městě Lin-i (Linyi) v provincii Šan-tung představuje asi 40 procent a 26 procent srovnatelného agregátu v provincii a celé zemi, což z něj činí věhlasné hlavní město pletení z vrbových prutů v Číně.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *