Turecké domácí spotřebiče získávají v Číně na popularitě

Čínský trh v posledních letech ukazuje rostoucí preferenci tureckých domácích spotřebičů.

„Turecké výrobky, jako jsou elektrické konvice na kávu, trouby, sporáky a grily, získávají mezi čínskými spotřebiteli značnou oblibu, zvláště v posledních letech, kdy obchod s domácími spotřebiči rychle roste,“ uvedl turecký podnikatel Aytaç Soylu.

Soylu poprvé dorazil do Číny v roce 2006 a přivezl s sebou nejen tureckou kávu, ale také tradici ručně vyráběného měděného nádobí, které je ochraňováno po staletí. Brzy si však všiml mezi čínskými zákazníky rostoucí poptávky po pohodlných elektrických konvicích na kávu.

V důsledku toho se v roce 2012 rozhodl spojit ruce se svým čínským přítelem Li Linshengem a založili online obchod s tureckými speciálními malými spotřebiči na přední čínské platformě elektronického obchodu Taobao.

Obchod dominoval kategorii tureckých speciálních produktů a v roce 2022 dosáhl 80procentního meziročního růstu tržeb.

„Turecko bylo jednou z prvních zemí, které podpořily iniciativu Hedvábné stezky (BRI). Čína a Turecko byly propojeny od starověké Hedvábné stezky a nyní jsou opět úzce spojeny díky BRI,“ řekl Soylu.

Jeho obchodní úspěch odráží širší spolupráci mezi Čínou a Tureckem v průmyslu domácích spotřebičů.

Podle čínských celních údajů dovezla Čína v roce 2022 z Turecka bílou techniku v hodnotě 52,06 milionu dolarů. Mezi těmito dovozy byly primárními produkty chladničky a mrazničky.

Zasvěcenci věří, že turecké společnosti zabývající se domácími spotřebiči vidí významný potenciál pro průmyslový výzkum a vývoj i tržní spolupráci mezi oběma zeměmi, a aspirují na další rozšíření spolupráce s Čínou.

Společnost Beko, která je dceřinou společností turecké společnosti Koc Holding, založila vlastní vlajkové obchody na čínských e-commerce platformách, jako jsou Suning.com, Tmall a JD.com, prodávající ledničky, pračky a sušičky.

Od září 2023 otevřela společnost 946 offline obchodů v čínských městech včetně Šanghaje, Pekingu, Kchun-mingu (Kunming) a Ču-chaje (Zhuhai).

Přední turecká firma v oblasti bílé techniky Vestel založila dceřiné společnosti v Šanghaji a Šen-čenu (Shenzhen).

Mezitím čínské společnosti vyrábějící domácí spotřebiče také zvyšují své investice v Turecku. Haier Smart Home Co., Ltd. založila v Turecku továrny na sušičky prádla a myčky nádobí s celkovou investicí přesahující 85 milionů eur a je připravena dosáhnout roční výrobní kapacity přes 2,5 milionu jednotek.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *