Spolupráce na Hedvábné stezce dělá svět zelenějším

Velbloudí karavany, vzdorující větru a slunci, putovaly po starověké Hedvábné stezce a před více než 1000 lety odvážely hedvábí a čaj z Číny do Střední Asie a Evropy. Nyní jsou produkty čisté energie dodávány do zemí podél Hedvábné stezky prostřednictvím nákladních vlaků a letů a mění vítr a sluneční svit v poklad.

Zatímco zelený rozvoj se stává globálním konsenzem, stále více čínských podniků se stává významnou silou při budování zelené Hedvábné stezky.

Letos si připomínáme 10. výročí iniciativy Hedvábné stezky (BRI).

Na letošním Euro-asijském ekonomickém fóru řekl Nikolay Pomoshchnikov, vedoucí subregionální kanceláře pro severní a střední Asii Hospodářské a sociální komise pro Asii a Tichomoří Organizace spojených národů, že Střední Asie má obrovský potenciál pro obnovitelné zdroje energie včetně solární, větrné a vodní energie a fórum poskytuje velmi dobrou příležitost pro spolupráci s Čínou a těmito zeměmi.

Třídenní fórum skončilo v neděli v Si-anu (Xi’an), hlavním městě provincie Ša-an-si (Shaanxi) na severozápadě Číny.

Jeden z výchozích bodů starověké Hedvábné stezky byl Si-an svědkem zeleného rozvoje prostřednictvím obchodní výměny mezi Čínou a partnery z BRI.

Koncem dubna tohoto roku město spustilo první čínsko-evropský nákladní vlak pro vývoz nových energetických vozidel (NEV). Údaje Čínské asociace výrobců automobilů ukazují, že od ledna do srpna 2023 Čína vyvezla 727 000 NEV, což je 1,1násobný meziroční nárůst.

Minulý měsíc vlak naložený fotovoltaickými (PV) moduly odjel z Si-anu do Taškentu v Uzbekistánu. Tyto moduly budou sloužit 1gigawattovému fotovoltaickému projektu v Uzbekistánu, který ročně vyrobí 2,4 miliardy kWh čisté energie, což pomůže snížit emise uhlíku až o 2,4 milionu tun.

Li Wenxue, stranický šéf solárního gigantu LONGi Green Energy Technology Co., Ltd., uvedl, že společnost poskytla jednu třetinu klíčového vybavení pro projekty fotovoltaiky v pěti zemích Střední Asie, zatímco počet čínsko-evropských nákladních vlaků používaných pro export FV modulů již přesáhl stovku. Mezi cílovými zeměmi jsou i Nizozemsko, Německo a Belgie.

Adil Ahmed z Pákistánu zaznamenal prosperující rozvoj čisté energie ve svém rodném městě. Ahmed, vystavovatel účastnící se ekonomické a obchodní výstavy konané na okraji fóra v Si-anu, uvedl, že Pákistán má bohaté zdroje solární energie, které jsou vhodné pro rozvoj solární energie.

„Nainstaloval jsem fotovoltaické panely na svou střechu,“ řekl 65letý muž a dodal, že mnoho panelů bylo vyrobeno v Číně.

Čína podepsala memorandum o porozumění (MoU) s Programem OSN pro životní prostředí o budování zelené Hedvábné stezky, založila partnerství pro energii na Hedvábné stezce s 32 zeměmi a vyškolila 3000 lidí z více než 120 zemí v rámci programu Green Silk Road Envoys.

Shi Yubo, šéf Čínské energetické výzkumné společnosti, uvedl, že podpora vysoce kvalitního rozvoje spolupráce v oblasti energetiky Hedvábné stezky a budování zelenější a inkluzivnější energetické budoucnosti přináší výhody, které pomáhají vyrovnat se s globální změnou klimatu a podporují zelené a nízkouhlíkové vývoj mezi partnery na Hedvábné stezce.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *