Dědička tradice vlněných výšivek přináší světu nehmotné kulturní dědictví

Vlněné vyšívání Mo, které je formou tradičního lidového umění s dlouhou historií, je nehmotným kulturním dědictvím v okrese Lin-šu (Linshu), ve městě Lin-i (Linyi), v provincii Šan-tung (Shandong) ve východní Číně a v současné době si získává popularitu po celém světě.

Nitě používané ve vlněném vyšívání Mo jsou vyrobeny z vlny. Během minulého století zařadila technika Mo evropskou vlněnou jehlovou tapiserii do svých tradičních technik vyšívání, jako je výšivka Xiang a výšivka Shu, a stala se tak jedinečnou formou umění.

Mo Zongrong, dědička tradice vlněné výšivky Mo již v páté generaci, vyrostla pod vlivem starší generace vyšívaček. Také se zajímala o tuto techniku ​​a v raném dětství se naučila vyšívat.

Po letech tvrdé práce udělala Mo Zongrong velký pokrok ve vlněné výšivce Mo. Podílela se na dalším rozvoji technik a aplikaci výšivky v širším měřítku, od peněženek až po figurální tvorbu a krajinomalbu, mistrovskou kaligrafii a karikaturu. Některá z jejích děl se stala stálými součástmi sbírky Linyi Intangible Heritage Art Museum a Art Gallery of Linyi University.

Mezitím Mo Zongrong založila společnost Linshu Zongrong Handicrafts Co., Ltd., která přijímá obchodní model „společnost+e-commerce+farmáři“. Společnost pomohla více než 4000 ženám a zdravotně postiženým lidem v sousední oblasti žít lepší život díky práci v oblasti vyšívání.

V současné době byly vlněné výšivky Mo prodány do více než 20 zemí a regionů, jako jsou Spojené státy americké, Japonsko a Itálie, s ročním objemem prodeje více než 500 000 kusů. Mezi cizinci se staly výšivky Mo oblíbenými sběratelskými předměty.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *