Čínské investice do ochrany vody dosáhly v lednu až srpnu rekordního maxima

Čína investovala během prvních osmi měsíců tohoto roku rekordních 985,6 miliardy jüanů (asi 3,09 bilionu Kč) do výstavby zařízení na ochranu vody, uvedl ve středu ministr vodních zdrojů Li Guoying.

Během tohoto období bylo zahájeno celkem 23 600 projektů na ochranu vody, což je rovněž historické maximum, uvedl na tiskové konferenci ministr.

Výstavba projektů na ochranu vody vytvořila od ledna do srpna více než 1,97 milionu pracovních míst a poskytla „silnou podporu pro oživení ekonomiky země“, řekl.

Kromě pokroku ve výstavbě projektů na ochranu vody Čína také zintenzivnila své úsilí o ochranu a obnovu sladkovodních ekosystémů.

Téměř 7 miliard krychlových metrů vody bylo v roce 2022 přivedeno do 48 řek a jezer v povodí řeky Chaj-che (Haihe) a většina řek v severní Číně má tekoucí a čistou vodu, zatímco stále více řek se vrací k životu, řekl Li.

Čína zavedla funkci „náčelníka řeky“ a „náčelníka jezera“, kde jsou představitelé místních vlád pověřeni ochranou vodních ploch v rámci jejich jurisdikcí. K dnešnímu dni bylo jmenováno více než 1,2 milionu náčelníků řek a jezer.

Satelity dálkového průzkumu, drony a další technologie byly také široce používány k posílení každodenní inspekce, správy a ochrany řek a jezer.

Prostřednictvím implementace národní kampaně na úsporu vody Čína dosáhla značného pokroku ve zvyšování efektivity využívání vody a zvyšování povědomí lidí o důležitosti šetření vodou, řekl Li.

V roce 2022 se spotřeba vody v Číně na 10 000 jüanů (asi 31 tisíc Kč) HDP snížila o 33 procent oproti úrovni z roku 2015 a spotřeba vody na 10 000 jüanů (asi 31 tisíc Kč) průmyslové přidané hodnoty klesla o 50 procent.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *