Čínská elektrická vozidla se v Evropě stěhují do rychlého pruhu

Se svou špičkovou technologií, novými marketingovými modely a konkurenceschopnými cenami míří čínský průmysl elektrických vozidel (EV) do rychlého pruhu na evropské i globální úrovni.

Značky jako BYD, NIO, Xpeng, Hongqi a Lynk & Co si v Evropě dělají jméno na autosalonech, v showroomech i na silnicích. Podle automobilové poradenské společnosti Inovev bylo letos 8 procent nových elektromobilů prodaných letos v Evropě z Číny, oproti 6 procentům v roce 2022 a 4 procentům v roce 2021.

Na letošním mezinárodním autosalonu (IAA) v německém Mnichově předvedlo své produkty a služby více než 70 čínských výrobců automobilů a dodavatelů.

VÍCE NEŽ KONKURENČNÍ CENY

Elektromobily vyrobené v Číně se v Evropě prosazují nejen díky vysoce konkurenčním cenám.

„Čínské automobilky se staly globálními automobilkami,“ řekl Eric Louwman, prezident skupiny distributorů automobilů Louwman Group, a zdůraznil kvalitu a vyspělou technologii čínských značek.

Louwman Group zahájila spolupráci s BYD v říjnu 2022 otevřením prodejního obchodu BYD v Nizozemsku. Jako druhý největší výrobce elektromobilů na světě má nyní BYD v Evropě více než 140 prodejen.

Spolu s BYD získaly čínské značky elektromobilů jako NIO, Chery, Great Wall Motors a Lynk & Co pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od evropského programu hodnocení nových vozů, nezávislého institutu, který vyvinul pětihvězdičkový systém hodnocení, který spotřebitelům poskytuje v posledních letech vhled do úrovně bezpečnosti nových vozů.

Aby čínské značky EV získaly spotřebitele v Evropě, kladou také zvláštní důraz na inovace v technologii baterií.

Přibližně za tři minuty umožní NIO Power Swap Stations přechod na novou, plně nabitou baterii. Stanice může dokončit 312 swapů za den. NIO rozmístilo 20 takových stanic po celé Evropě a tuto síť rozšiřuje.

Chen Chen, vedoucí rozvoje evropského podnikání společnosti NIO, řekl agentuře Xinhua, že vzhledem k tomu, že při každé výměně se provádějí automatické kontroly baterií a elektrického systému, je tato služba v Evropě „velmi populární“, protože 98 procent uživatelů NIO v Evropě dává přednost půjčování baterií, protože mají z této služby prospěch.

Čínští výrobci automobilů také urychlují výzkum a vývoj automobilového softwaru. To pomůže čínským elektromobilům zahájit rychlý rozvoj na evropském trhu, řekl Ferdinand Dudenhoeffer, ředitel německého Centra pro automobilový výzkum (CAR) se sídlem v Duisburgu.

Společnosti Lynk & co pomohly nové marketingové modely podpořit prodej. Společnost spustila službu měsíčního předplatného, ​​která umožňuje registrovaným zákazníkům sdílet svá vozidla s ostatními členy a šetřit tak náklady.

K červenci 2023 si tuto službu v Evropě zaregistrovalo již téměř 230 000 předplatitelů a více než 20 procent z nich využilo platformu pro sdílení aut.

Profesionalita čínských značek zapůsobila na návštěvníky na světových veletrzích mobility, jako je IAA, řekl Peter Fintl, viceprezident pro technologie a inovace společnosti Capgemini Engineering.

„Všichni tady na IAA jsou nadšeni, že tu máme tolik čínských značek,“ řekl Fintl.

VĚTŠÍ POTENCIÁL K PROZKOUMÁNÍ

Díky silnému průmyslovému řetězci a neustálým technologickým inovacím si čínské značky elektromobilů získaly uznání evropských spotřebitelů, prodejců a zasvěcených osob z oboru. K nim je však ještě dlouhá cesta.

Ve srovnání s rozvíjejícími se trhy se Evropa může pochlubit nejetablovanějšími značkami automobilů s věrnými zákazníky. Japonští a korejští výrobci automobilů zde však již mají silné zastoupení.

Někteří prodejci řekli agentuře Xinhua, že čínské společnosti EV musejí více pracovat na budování povědomí o značce, rozšiřování prodejních kanálů a získávání důvěry spotřebitelů v Evropě. Průzkum nového trhu také znamená vyšší náklady, orientaci v různých předpisech a řešení kulturních rozdílů.

Jiní prodejci automobilů však agentuře Xinhua řekli, že čínské elektromobily zaznamenaly v Evropě dobrý start tím, že vytvořily vysoce kvalitní image značky, a mají potenciál růst a expandovat.

V roce 2021 čínská značka Hongqi představila své elektrické sportovní užitkové vozidlo (SUV) E-HS9 v Norsku. O rok později se tento model stal nejprodávanějším čínským elektromobilem v zemi.

SUV bylo chváleno spotřebiteli a automobilovými médii pro jeho pohodlí, luxusní doplňky a dostupnou cenu, řekl Knut Aas, generální ředitel místního prodejce HBI Norge AS.

Navzdory výzvám jsou před námi také příležitosti.

Jak se čínští výrobci automobilů snaží prosadit na evropském trhu, vytvářejí nové možnosti spolupráce, řekl Holger Klein, generální ředitel německého dodavatele autodílů a komponentů ZF Group. „ZF by ráda spolupracovala napříč celým spektrem našich produktů,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *