Bulharsko posílí spolupráci Hedvábné stezky s Čínou

U příležitosti 10. výročí Hedvábné stezky se ve středu konala v Bulharsku mezinárodní konference zaměřená na spolupráci mezi Evropou a Čínou v rámci iniciativy Hedvábné stezky (BRI). Akce se zúčastnilo přes 120 účastníků z 20 různých zemí a regionů.

„Organizace takových fór v naší zemi, kterých se účastní odborníci z různých oblastí, dokazuje, že Bulharsko může sloužit jako strategické místo pro čínské podniky,“ uvedl v dopise k účastníkům konference bulharský prezident Rumen Radev.

„Jsem přesvědčen, že se silnou politickou vůlí a energií bude Bulharsko schopno využít příležitosti, které nabízí iniciativa Hedvábné stezky,“ řekl Radev.

Teng Li, generální tajemník Sekretariátu pro spolupráci mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy a náměstek ministra zahraničních věcí Číny, v dopise uvedl, že BRI nejen přispěla „čínskou moudrostí“ k mírovému rozvoji světa, ale nabídla také čínská řešení na podporu spolupráce mezi zeměmi, která je oboustranně výhodná.

Během posledního desetiletí, vedena zásadou rozsáhlých konzultací, společných příspěvků a sdílených výhod, zůstala BRI oddána vizi otevřené, zelené a čisté spolupráce a sledovala cíl vysokého standardu, udržitelného rozvoje zaměřeného na lidi, řekl Deng.

Čínský velvyslanec v Bulharsku Dong Xiaojun na dvoudenní akci řekl, že BRI „pochází z Číny, ale patří světu“.

Místopředsedkyně bulharského Národního shromáždění Rositsa Kirova uvedla, že její země a Evropská unie (EU) potřebují solidního, stabilního a respektovaného partnera, jakým je Čína, zejména pro zachování míru ve světě.

Všechny iniciativy, které by umožnily prohloubení vztahů mezi Čínou a Bulharskem, by měly být podporovány, řekla Kirova.

Nikolaj Pavlov, náměstek bulharského ministra hospodářství a průmyslu, řekl, že bulharská vláda přikládá velký význam spolupráci s Čínou. „Pro nás je prioritou rozšíření dvoustranných obchodních a ekonomických vazeb,“ řekl.

„Vítáme čínské společnosti, které mají zájem vstoupit na trh EU a vybudovat své výrobní základny a vývojová centra v Bulharsku,“ řekl.

Zahari Zahariev, předseda bulharské Národní asociace pro Hedvábnou stezku, uvedl, že téma konference bylo komplexní. Hedvábná stezka vytvořila za poslední desetiletí mnoho milníků v globálním rozvoji, řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *