Vzkvétající přeshraniční elektronický obchod vnáší do čínského zahraničního obchodu novou sílu

Díky rychlému rozvoji, velkému tržnímu potenciálu a silnému hnacímu efektu vnesl přeshraniční elektronický obchod novou sílu do vysoce kvalitního rozvoje čínského zahraničního obchodu.

V první polovině letošního roku si přeshraniční e-commerce udržel dobrou dynamiku, což účinně usnadnilo stabilizaci rozsahu a strukturální optimalizaci zahraničního obchodu země.

Očekává se, že přeshraniční elektronický obchod bude mít díky úsilí obchodních podniků a politické pomoci lepší vyhlídky na rozvoj, říkají analytici.

Rychlý vývoj

Čínský přeshraniční elektronický obchod se v posledních letech rychle rozvíjel a stal se novým motorem vysoce kvalitního rozvoje zahraničního obchodu. Celní údaje ukazují, že dovoz a vývoz čínského přeshraničního elektronického obchodu dosáhl v roce 2022 2,1 bilionu jüanů (asi 6,42 bilionu Kč), což představuje meziroční nárůst o 7,1 procenta a představuje 4,9 procenta celkového obchodu se zbožím.

V první polovině letošního roku čínský zahraniční obchod předvedl silnou odolnost, která ve složitém vnějším prostředí přesáhla 20 bilionů jüanů (asi 61,2 bilionu Kč). Ve stejném období dosáhl dovoz a vývoz čínského přeshraničního elektronického obchodu 1,1 bilionu jüanů (asi 3,36 bilionu Kč), což představuje meziroční nárůst o 16 procent. Konkrétně vývoz činil 821 miliardu jüanů (asi 2,51 bilionu Kč), což je nárůst o 19,9 procenta, zatímco dovoz činil 276 miliard jüanů (asi 844 miliard Kč), což je nárůst o 5,7 procenta.

„Neustále zkoumáme nové trhy a kanály,“ řekl Wang Yongyu, obchodní ředitel Jiangsu Huajia Silk Corp., Ltd, společnosti se sídlem v okrese Wu-ťiang (Wujiang), Su-čou (Suzhou), provincie Ťiang-su (Jiangsu).

„Použili jsme velká data k analýze tržní poptávky pro optimalizaci objednávek a přeshraniční e-commerce nám pomáhá dosáhnout flexibilní výroby, která je schopna pokrýt širší trh s nižšími náklady,“ řekl Wang a zdůraznil, že společnost zahájila přeshraniční exportní podnikání e-commerce B2B (business to business) loni v srpnu a celkový export společnosti prostřednictvím přeshraničního elektronického obchodování již v první polovině letošního roku přesáhl 20 milionů jüanů (asi 60 milionů Kč).

Díky rozvoji přeshraničního elektronického obchodu zaznamenal okres Wu-ťiang stále větší prodej svých hedvábných výrobků na zámořské trhy. Je třeba poznamenat, že v okrese Wu-ťiang je v současné době registrováno přibližně 160 přeshraničních společností elektronického obchodu.

Statistiky celnice ve Wu-ťiang ukazují, že vývoz místních hedvábných výrobků dosáhl v první polovině letošního roku 234 milionů jüanů (asi 715,6 milionu Kč), což je meziroční nárůst o 56,4 procenta.

Čínský přeshraniční elektronický obchod se v posledních letech rychle rozvíjí. Údaje Ministerstva obchodu ukazují, že podíl obchodu prostřednictvím přeshraničního elektronického obchodu na celkovém zahraničním obchodu země se zvýšil z méně než 1 procenta před pěti lety na přibližně 5 procent v současnosti.

„Přeshraniční e-commerce se mění z nového obchodního formátu na nový normál zahraničního obchodu,“ říká Zhao Ping, prezident Rady Akademie Číny pro podporu mezinárodního obchodu (CCPIT).

Globálně

Rozvoj přeshraničního elektronického obchodu dále zlepšil podpůrná zařízení, jako jsou zámořské sklady.

„Tradiční zahraniční obchod je o čekání na objednávky, kdy je naše vyjednávací síla relativně slabá, ale přeshraniční elektronický obchod poskytuje nové kanály a příležitosti pro naše značky, aby se dostaly do zámoří,“ řekl Yu Jiaqi, vedoucí celních záležitostí společnosti Suncha Technology Co., Ltd. v okrese Jü-chang (Yuhang), Chang-čou (Hangzhou), provincie Če-ťiang (Zhejiang) ve východní Číně.

„Naše výrobky, hlavně bambusové hůlky, prkénka atd., se vždy prodávaly do velkých zámořských obchodů. Nyní začínáme rozšiřovat trh a zvyšovat investice do platforem elektronického obchodování,“ řekl Yu a poznamenal, že společnost neustále podporuje zahraniční sklady pro export prostřednictvím přeshraničního elektronického obchodu.

Zámořské sklady se staly důležitými kanály a hnacími silami růstu pro podniky přeshraničního elektronického obchodování díky výhodám jejich flexibilního řízení v podobě včasného skladování, hromadné přepravy a místního vracení a výměny. „Nyní, poté, co zahraniční spotřebitelé zadají objednávky na platformě, můžeme odesílat přímo ze zámořských skladů, abychom zajistili lepší zážitek z nakupování a pomohli zlepšit pověst a popularitu,“ řekl Yu.

Podařilo se zjistit, že celní správa Chang-čou dokončila registraci 415 zámořských skladových podniků pro přeshraniční vývozy elektronického obchodu.

Podpora zavádění

Díky politikám, jako jsou integrované pilotní zóny, se ekosystém čínského přeshraničního elektronického obchodu neustále zlepšuje. Údaje ukazují, že v Číně existuje více než 100 000 přeshraničních subjektů elektronického obchodu, více než 200 000 webových stránek elektronického obchodu a asi 690 přeshraničních průmyslových parků elektronického obchodu v integrovaných pilotních zónách, přičemž 29 podepsalo dvoustranná memoranda o spolupráci v oblasti elektronického obchodu.

Postupně se zavádějí i další podpůrná opatření. Bude vyvinut „přeshraniční elektronický obchod a průmyslový pás“, který umožní většímu počtu místních specialit vstup na globální trhy na základě stávajících 165 integrovaných pilotních zón přeshraničního elektronického obchodu v kombinaci s průmyslovými dotacemi a geografickými výhodami různých regionů, uvádí Ministerstvo obchodu.

Mezitím budou přijata opatření, která pomohou pilotním zónám integrovaným v přeshraničním elektronickém obchodování dále optimalizovat funkce servisní platformy, vést zámořské skladové podniky k lepšímu připojení k platformě online služeb a usilovat o integraci funkcí celního odbavení, daní, financí a zámořských skladů k dosažení komplexních služeb na jednom místě.

Na místní úrovni se také rozjíždějí plány na podporu vysoce kvalitního rozvoje přeshraničního elektronického obchodu. Například Šanghaj nedávno vydala Akční plán šanghajského magistrátu na podporu vysoce kvalitního rozvoje přeshraničního elektronického obchodu (2023–2025), který předkládá 18 klíčových úkolů, jako je neustálá podpora výstavby přeshraničních demonstračních parků elektronického obchodování, provádění akčního plánu „Export kvalitních produktů“ a zlepšování úrovně přeshraničních veřejných služeb elektronického obchodování. Provincie Šan-tung (Shandong) navrhla vytvořit do roku 2025 20 průmyslových pásem charakteristických pro přeshraniční e-commerce, podpořit 100 známých značek přeshraničního e-commerce se silnou mezinárodní konkurenceschopností a inkubovat 1000 nově vznikajících přeshraničních e-commerce podniků.

Rychle rostoucí přeshraniční elektronický obchod však také čelí výzvám. Někteří odborníci se domnívají, že lokalizace je hlavní výzvou, které čelí mnoho přeshraničních podniků elektronického obchodování při cestě do zámoří. Jak naplňovat místní potřeby, řešit překážky v odvětví a dodržovat regulační požadavky, vyžaduje, aby podniky vycházely z komplexní situace na zámořských trzích, efektivně organizovaly mezinárodní dodavatelské řetězce a poskytovaly lepší služby a produkty, říkají.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *