Větrná farma Senj je příkladem spolupráce BRI mezi Chorvatskem a Čínou

Větrná farma Senj, projekt iniciativy Hedvábné stezky (BRI), je příkladem vzájemně a oboustranně výhodné spolupráce mezi Chorvatskem a Čínou, řekla Luci Veljacic, manažer společnosti Grupa Company v jižním Chorvatsku, v nedávném rozhovor s agenturou Xinhua.

„Pro mě a mou společnost bylo velkou ctí být součástí projektu větrné elektrárny Senj,“ řekla Veljacic s tím, že v červenci 2019 byla společnosti Grupa nabídnuta zakázka na dozor a realizaci bezpečnosti a ochrany zdraví, požární ochrany a ochrany životního prostředí při výstavbě projektu větrné elektrárny Senj.

Navzdory četným nepříznivým podmínkám včetně extrémně složitých horských terénů, pandemie covid-19, sněhu, silnému větru a bouřkám během stavebního procesu byla větrná farma Senj, kterou provedla čínská společnost Norinco International Cooperation Ltd. (Norinco International), dokončena podle plánu a „bez jakýchkoli zranění, úmrtí nebo incidentů“, poznamenala Veljacic.

„Při výstavbě byly v maximální míře dodrženy všechny právní předpisy Chorvatska a Evropské unie (EU) a veškerá bezpečnostní opatření,“ řekla Veljačič.

Společnost Grupa je jedním z více než 70 dodavatelů z celého Chorvatska, kteří se podílejí na stavbě, a mezi asi 300 pracovníky denních směn a během stavby byla více než polovina z Chorvatska, řekla Veljacic a dodala, že většina chorvatských pracovníků byla z místní Licko-senjské župy.

Účast v projektu navíc umožnila mnoha chorvatským společnostem získat rozsáhlé odborné zkušenosti, což je jistě učiní konkurenceschopnějšími na trhu EU, nejen v Chorvatsku, řekla Veljacic.

Veljacic ocenila „výjimečnou“ spolupráci s čínskou stranou během stavebního procesu.

„Se všemi čínskými společnostmi a pracovníky projektu Wind Farm Senj jsme měli výjimečnou profesionální i přátelskou spolupráci,“ řekla s tím, že navzdory jazykové bariéře jsme „úspěšně komunikovali, vyjednávali, řešili každodenní problémy“.

„Našli jsme si během projektu čas i na socializaci, poznávání kultur obou zemí… mluvili jsme o historii, hudbě, vzdělávání, zvycích a podobně,“ dodala.

Veljacic byla hluboce ohromena tvrdou prací a odborností čínských dělníků během stavebního procesu.

„Během tohoto projektu prováděli čínští dělníci tu nejnáročnější práci a prokázali výjimečnou odbornost, profesionalitu, vytrvalost a technologický pokrok,“ řekla s tím, že se jí a jejím kolegům z firmy také dostalo velké pomoci od čínských inženýrů, kteří „byli vždy připraveni. pomoci svými odbornými znalostmi a zkušenostmi“.

Větrná farma Senj, která se nachází na pobřeží Jaderského moře v západním Chorvatsku a byla slavnostně otevřena v prosinci 2021, produkuje ročně asi 530 milionů kilowatthodin (kWh) zelené elektřiny a snižuje emise oxidu uhličitého v Chorvatsku asi o 460 000 tun ročně.

Větrná farma Senj je cenným a důležitým projektem nejen pro Licko-senjskou župu, ale i pro celé Chorvatsko, protože může významně přispět k celkové roční výrobě elektřiny z čistých a obnovitelných zdrojů, snížit dovoz elektřiny a dále podporovat nízkouhlíkový rozvoj.

„Tímto projektem se Norinco International stala jedním z největších investorů do zelené energie a zelené ekonomiky v Chorvatsku… Příklad projektu Senj Wind Farm je společná úspěšná spolupráce čínských a chorvatských pracovníků a firem, která se bude jistě dále vyvíjet,“ řekla Veljacic.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *