Tradiční čínská medicína přináší světu uzdravení

Starověké čínské léčebné metody se šíří podél Hedvábné stezky již více než dvě tisíciletí, ale současná Iniciativa Hedvábné stezky (BRI) dále podpořila internacionalizaci tradiční čínské medicíny (TCM).

BRI, která v současné době slaví své 10. výročí a jejímž cílem je lépe propojit svět a rozšířit společnou prosperitu, přinesla léčivé síly TCM do více zemí a regionů, propojila různé kultury a podpořila mezinárodní spolupráci.

V Budapešti poskytuje centrum tradiční čínské medicíny Qihuang maják naděje pro pacienty, kteří hledají úlevu od různých zdravotních problémů. Jedním z takových pacientů je Jozsef Frenyo, 78letý učitel v důchodu, který před pěti lety utrpěl poruchu sluchu v důsledku zánětu středního ucha. Od té doby musel používat naslouchátko – dokud před dvěma měsíci nenavštívil centrum Qihuang, kdy se stal „zázrak“.

„Jsem lékařům v centru velmi vděčný,“ řekl Jozsef. „Vrátili mi sluch a nyní jsem schopen normálně komunikovat s ostatními.“

Poté, co dostal více než 10 akupunkturních ošetření od odborníka na TCM Zhang Haifanga ze severozápadní čínské provincie Kan-su (Gansu), se Jozsefův sluch pozoruhodně zlepšil. Naslouchátko již nepotřebuje.

„Maďarští lékaři mi řekli, že vzhledem k mému věku mi nemohou nijak pomoci,“ řekl Jozsef. Alternativní čínská metoda však byla vysoce účinná.

Centrum také pomohlo Jozsefovu synovi Csaba Frenyo, který se potýká se zdravotními problémy souvisejícími s obezitou. Kombinace akupunktury a bylinné léčby mu pomohla srazit devět kilogramů během měsíce a zmírnila bolesti zad a kolen.

„Holistický přístup TCM vyléčil příčinu, nejen symptom,“ řekl Jozsef.

Centrum Qihuang bylo společně založeno v roce 2016 skupinou Hungarian Oriental Herbs Group a Zdravotní komisí provincie Kan-su. V září 2022 byla centru udělena „Cena za hodnotu a kvalitu“, státní cena schválená maďarským parlamentem a úřadem maďarského premiéra.

„Centrum je v Maďarsku oblíbené,“ řekl Zhang, který od ledna, kdy do centra přišel, ošetřil několik stovek maďarských pacientů.

Vzhledem k tomu, že stále více lékařů TCM, jako je Zhang, odchází praktikovat do zahraničí, lidé na celém světě lépe znají výhody starověkého čínského lékařského systému.

Provincie Kan-su se ve spolupráci s Hedvábnou stezkou postavila do čela šíření moudrosti TCM. Z iniciativy provincie bylo zřízeno 16 zámořských center TMC ve 12 zemích včetně Maďarska, Běloruska a Thajska.

Když pandemie covid-19 otřásla světem, TCM se stala neocenitelnou metodou v boji proti viru.

Centrum Qihuang v Maďarsku se rychle přizpůsobilo okolnostem pandemie, přesunulo své konzultace online a začalo poskytovat bezkontaktní dodávky léků.

Prezident centra Chen Zhen řekl, že TCM bylo více přijímáno Maďary poté, co viděli, že hraje důležitou roli v boji proti pandemii.

Mezitím maďarský sinolog Majer Zsuzsanna řekl, že TCM může také hrát důležitou roli při zmírňování bolesti a v boji proti postcovidovým symptomům, které se často obtížně léčí tradičními západními léky.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *