Španělská architektonická výstava v Pekingu má za cíl posílit vztahy mezi Čínou a Španělskem

V Pekingu byla vystavena řada exponátů týkajících se světově proslulých architektonických mistrovských děl ze Španělska, jako je Sagrada Familia, Casa Vicens a Casa Batlló, které návštěvníkům nabízejí pohlcující zážitek.

Všechny tyto klasické architektonické poklady navrhl Antoni Gaudí, španělský architekt uctívaný jako největší představitel katalánského modernismu. Sedm jeho děl bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Letos si připomínáme 50. výročí navázání čínsko-španělských diplomatických vztahů. Muzeum Meet You sídlící v Pekingu ve spolupráci s turistickou kanceláří španělského Reus uspořádalo „cestovní výstavu“ v Číně.

Výstava na téma „Meet Gaudi: the Art World of Talented Architect“ debutovala v březnu v Šanghaji. Začala v Pekingu 29. července a bude pokračovat až do listopadu.

„Doufáme, že tato událost může vybudovat most kulturních a turistických výměn mezi Čínou a Španělskem a Gaudí může inspirovat čínské architekty a umělce, stejně jako návštěvníky, aby se dozvěděli více o Španělsku,“ řekl Sun Xiaobing, zástupce ředitele Art Exhibitions China, která výstavu podporuje, na slavnostním zahájení šanghajské edice.

S podporou devíti španělských organizací na ochranu kulturního dědictví poskytuje výstava komplexní přehled Gaudího osobních zkušeností a kariéry prostřednictvím více než 200 exponátů.

Exponáty včetně nástrojů používaných Gaudím v architektonickém studiu, jeho kreativních inspiračních poznámek a historických fotografií, videí a designových kreseb jeho budov jsou všechny ukázány čínskému publiku poprvé.

„Na rozdíl od obrazů nelze architektonická díla integrálně umístit do výstavní síně,“ řekl Li Liyang, zástupce kurátorského týmu výstavy.

Li dodal, že přehlídka čerpá z mnoha prvků Gaudího architektury a vede diváky k postupnému prozkoumávání jeho děl v každé fázi tvorby prostřednictvím různých uspořádání výstav, nastavení scén, video dat a důmyslného využití světla a stínu k vytvoření pohlcující zkušenosti.

Podle Zheng Xiuquan, zástupce generálního ředitele China Arts and Entertainment Group Ltd., přináší Muzeum Meet You čínskému publiku od roku 2021 bohaté a barevné kulturní a umělecké zážitky prostřednictvím kulturních výstav, pohlcujících zážitků, uměleckých salonů, kulturních a kreativních produktů a výzkumných a vzdělávacích iniciativ.

Zheng řekl, že doufá, že výstava „Meet Gaudi“ také povzbudí více Španělů a umělců, aby navštívili Čínu a porozuměli zemi.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *