Peking, severní hlavní město

Historie Pekingu, hlavního města Čínské lidové republiky, je dlouhá a bohatá. Toto město je jedním z nejstarších měst na světě.

První osídlení v okolí dnešního Pekingu se datuje do doby přes 3000 let před naším letopočtem. Již ve třetím tisíciletí př. n. l. zde bylo primitivní osídlení. V období od 15. do 12. století př. n. l. byly tyto oblasti osídleny kmeny zvanými Yan a Ji. V následujících staletích byly tyto oblasti ovlivněny různými čínskými dynastiemi.

Peking se stal hlavním městem za dynastie Jin (1115–1234) a hlavním městem Číny byl prohlášen za dynastie Jüan (1271–1368), pod nadvládou Mongolů. Ke skutečnému rozvoji města však došlo až za dynastie Ming (1368–1644). V roce 1421 císař Yongle přesunul hlavní město z Nan-ťingu (Nanjing) do Pekingu a založil Zakázané město neboli císařský palác. Tehdy se Peking stal politickým, kulturním a obchodním centrem.

V 17. století se dynastie Ming zhroutila a nastoupila nová dynastie Čching (1644–1912). Peking pokračoval ve své roli hlavního města státu. Během tohoto období sehrálo město klíčovou roli v čínské historii jako centrum kultury a moci.

V 19. století, v důsledku první opiové války (1839–1842) a druhé opiové války (1856–1860), byl Peking napaden britskými a francouzskými vojsky a podroben zpustošení. V roce 1911 proběhla revoluce Xinhai, svržení dynastie Čching, která ukončila 2000 let trvající historii monarchie v Číně.

V poválečném období, po pádu impéria, vznikla Čínská republika a hlavním městem stále zůstal Peking. V roce 1949 vítězství Komunistické strany Číny v čínské občanské válce nakonec stanovilo Peking jako hlavní město ČLR. Během této doby město zažilo rychlý růst a modernizaci.

Dnes je Peking jedním z nejdůležitějších měst na světě a také jedním z největších center kultury, obchodu, technologií a politiky v Asii. V průběhu let také hostil mnoho významných mezinárodních akcí, jako jsou letní olympijské hry v roce 2008.

Jedním z nejvýznamnějších symbolů města je historický komplex budov známý jako Zakázané město, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Peking je také známou turistickou destinací, která přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří chtějí objevit jeho dlouhou a fascinující historii.

Název: Peking (北京) doslova znamená „severní hlavní město“. To je vhodné, protože ve starověku bylo město hlavním městem dynastií Jin, Yuan, Ming a Qing.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *