Norsko má zájem o rozšíření spolupráce s Čínou

Spolupráce s Čínou Norsku prospívá a vláda má zájem tuto spolupráci rozšířit, uvedli ve středu dva vysocí poradci norské vlády.

Tobias Svenningsen, hlavní poradce na ministerstvu zahraničních věcí, a Simen Svenheim, hlavní poradce na ministerstvu obchodu a průmyslu, přednesli projevy o spolupráci Norska a Číny na semináři pořádaném čínským velvyslanectvím v Norsku o čínské ekonomice a veletrzích China International Import Expo (CIIE) a China International Fair for Trade in Services (CIFTIS).

„Z norského pohledu si myslím, že my (Norsko a Čína) nejsme v situaci rozdělování, protože naše ekonomiky jsou více kompatibilní. Nesoupeříme,“ řekl Svenningsen.

Zdůraznil kompatibilitu obou ekonomik s provázanými globálními dodavatelskými řetězci a úzkými bilaterálními vazbami v různých odvětvích.

Poznamenal, že norské podniky působící v Číně byly úspěšné a ziskové, a zdůraznil zájem Norska o rozšíření spolupráce s Čínou v oceánské ekonomice, zejména pokud jde o vývoz mořských plodů.

Svenheim řekl, že pokračující hospodářský růst Číny Norsku velmi prospěl, zejména po vstupu Číny do multilaterálního obchodního systému před dvěma desetiletími.

S odvoláním na významný nárůst norského dovozu čínských elektrických vozidel uvedl, že tyto čínské značky také přispívají k bilaterální ekonomické spolupráci.

Oba poradci vzali na vědomí, že podporují účast norských podniků na CIFTIS a CIIE.

CIFTIS se bude konat v Pekingu na začátku září, zatímco CIIE se bude konat v Šanghaji na začátku listopadu.

Chen Wenlin, ekonomický a obchodní poradce na čínské ambasádě v Norsku, během semináře představil současnou ekonomickou situaci Číny a přípravy země na CIIE a CIFTIS.

„Několik norských organizací a společností se již zaregistrovalo k účasti v CIIE nebo CIFTIS včetně norských inovačních klastrů a norské rady pro mořské plody,“ řekl agentuře Xinhua.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *