Návštěva království hub

Deng Lei odjel na letní dovolenou se svou ženou a dítětem do města Kchun-ming (Kunming), hlavního města provincie Jün-nan (Yunnan) v jihozápadní Číně. Jün-nan je jednou z nejkrásnějších čínských provincií, ale Dengova rodina, místo aby zamířila přímo do oblíbených scénických míst, udělala svou první zastávku na místním farmářském trhu.

„Tak pestrou škálu lesních hub jsem ještě neviděl. Chtěl jsem, aby to moje dítě zažilo,“ řekl 33letý Deng z provincie Chu-nan (Hunan) ve střední Číně, když si rodina užila fascinující prohlídku trhu.

Obyvatelé provincie Jün-nan jsou proslulí tím, že k přípravě kulinářských specialit používají širokou škálu jedlých hub, bylin a květin.

Letní turistická sezona se shoduje s vrcholnou sezonou prodeje hub v provincii, díky čemuž jsou různé farmářské trhy skvělými místy, kde můžete zažít místní kulturu.

Podle údajů z online platforem jako Meituan a Dianping se vyhledávání „farmářského trhu“ v provincii Jün-nan za poslední měsíc zvýšilo o více než 160 procent ve srovnání s předchozím měsícem. Pro mnoho cestovatelů se návštěva farmářského trhu stala novým způsobem, jak Jün-nan objevit.

Zahrada světa

Čína je jednou ze zemí s největší biodiverzitou na světě a Jün-nan je provincií, která v tomto směru vyniká. Přestože zaujímá pouze 4,1 procenta Číny, lze zde nalézt všechny druhy vegetace a ekosystémů, kromě pouště a oceánu. Jün-nan se nazývá „Království zvířat“, „Království rostlin“, „Genová banka“ či „Zahrada světa“. V této pokladnici biodiverzity jsou organismy, které i přes to, že ohrožují život, jsou trvalou složkou stravy místního obyvatelstva. Tyto organismy jsou divoké houby z Jün-nan.

Komplexní a různorodá geografická poloha Jün-nanu a jedinečné klimatické podmínky umožňují symbiózu mnoha organismů.

V současné době je v Jün-nan asi 900 druhů divokých jedlých hub, což představuje 36 procent z celkového počtu z 2500 druhů hub na světě a 90 procent z 1000 druhů v Číně. Jedlé houby se odedávna sklízejí a obchoduje se s nimi v celé provincii, díky čemuž je Jün-nan centrem obchodu s houbami v Číně. Téměř 70 procent hub na čínském trhu s divokými jedlými houbami pochází z Jün-nanu.

Nachází se zde také největší burza s divokými houbami v Číně. Každý den brzy ráno více než 1200 obchodníků prodává 258 druhů divokých hub. Na vrcholu sezony může denní objem obchodů dosáhnout více než 500 tun hub. Za posledních pět let přesáhl roční obrat na tomto trhu 7 miliard jüanů (asi 21,5 miliardy Kč).

Díky rozmanité nabídce, z nichž mnohé jsou místními specialitami a na trzích v jiných městech se vyskytují jen zřídka, slouží trh též jako muzeum jídla, které představuje autentický místní způsob života.

Zejména mladí lidé se rádi procházejí po trhu, zkoušejí místní jídla a nasávají živou atmosféru. Po svých návštěvách často sdílejí svá kulinární dobrodružství a ručně kreslené nákupní mapy na sociálních sítích.

Údaje z Meituanu a Dianpingu naznačují, že počet komentářů trhu se za poslední měsíc ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o více než 60 procent, což z něj činí nejdiskutovanější zemědělský trh v Číně.

Zdraví na talíři s nádechem rizika

K snídani v Jün-nanu doporučujeme míchaná vejce s matsutake a paprikou. Nejlépe chutná v doprovodu česnekových lupínků a sezamového oleje.

Matsutake neboli husa borová je houba, která je nejen velmi chutná, ale také jedinečná. Je ceněné pro své skořicové aroma a zdraví prospěšné vlastnosti. Je považována za skutečnou vzácnost a svatý grál pro houbaře.

Matsutake posiluje imunitu a má protirakovinné a antioxidační účinky.

V době oběda jsou v Jün-nanu velmi oblíbeným jídlem dušené houby jizong se sójovou omáčkou.

Jizong je mírně sladký, jemný a voňavý, texturou podobný kuřecímu masu.

Houby jizong se nazývají termití houby (Termitomyces), protože s nimi žijí v symbióze.

Jsou zdrojem živin a bioaktivních sloučenin s přínosem pro lidské zdraví. Jejich bioaktivní sloučeniny mají potenciál bojovat proti některým lidským chorobám, jako jsou rakovina, hyperlipidemie, gastroduodenální onemocnění a Alzheimerova choroba. Kromě toho mají různé prospěšné antioxidační a antimikrobiální vlastnosti.

V Jün-nanu stojí za to hledat jídlo, které obsahuje houbu se zvučným názvem ganba.

Kromě opravdových znalců o této lahodné houbě ví jen málokdo a není divu, že vědci její existenci zjistili až v roce 1987. Ganba roste na kořenech borovic a jediné místo na světě, kde se vyskytuje, je Jün-nan.

Ganba je skutečný poklad zdraví. Dokáže zastavit růst rakovinných buněk, je zdrojem dobře vstřebatelného vitaminu B12 a pomáhá neutralizovat volné radikály.

Divoké houby z Jün-nanu mají vysokou nutriční hodnotu a zjevný nutriční účinek. Jsou mezi nimi však i druhy, které jsou pro člověka nepoživatelné.

Chcete-li jíst houby v Jün-nanu, vyberte si speciální restauraci, pokud si chcete koupit lesní houby na trhu s potravinami, měli byste se nejprve zeptat, co je to za houbu a jak ji vařit.

Jinak může dojít k otravě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *