Mezi Čínou a ASEAN se daří spolupráci NEV

Čínské automobilové společnosti, které se vyvíjely od exportu produktů k zakládání továren a investicím v zámoří, dosahují stálého pokroku v rozšiřování svých zámořských obchodů.

Automobilové firmy v Číně berou vzestupný trend nových energetických vozidel (NEV) jako důležitou příležitost a snaží se rozvíjet globální konkurenceschopnost v automobilovém průmyslu podporou komplexního růstu zámořského trhu.

Čínská nová energetická vozidla (NEV) září na trhu v jihovýchodní Asii

Údaje od Čínské asociace výrobců automobilů ukazují, že čínský vývoz vozidel vzrostl o 35,1 procenta oproti předchozímu roku na 392 000 vozů v červenci, kdy bylo vyvezeno 101 000 vozů NEV, což představuje meziroční nárůst o 87 procent.

Od ledna do července dosáhl celkový vývoz vozidel působivých 2,53 milionu kusů, meziročně o 67,9 procenta více. Export NEV zaznamenal 1,5násobný nárůst než ve stejném období loňského roku a dosáhl 636 000 vozů.

„Čínské NEV se vyvážejí hlavně na trhy v západní Evropě a jihovýchodní Asii. Letos pozorujeme mohutný růst exportu do zemí jihovýchodní Asie, jako je Thajsko,“ řekl Cui Dongshu, generální tajemník Čínské asociace osobních automobilů (CPCA).

S domácími značkami, které předvádějí pokročilé technologie NEV, prokázaly modely NEV společností SAIC Motor, BYD a dalších značek na trhu jihovýchodní Asie podle Cui silný výkon.

Například za prvních pět měsíců letošního roku vyvezli čínští výrobci automobilů do Thajska celkem 69 129 vozidel, z toho 66 321 nových energetických osobních vozidel, uvádí statistika CPCA.

Mezi elektrickými vozidly se BYD Atto 3 stal v Thajsku bestsellerem pět po sobě jdoucích měsíců s 11 167 prodanými kusy v první polovině letošního roku, což představuje 35 procent podílu na trhu.

Dne 3. července 2023 debutovalo elektrické vozidlo Wuling Air na thajském trhu a přitáhlo značnou pozornost v segmentu miniaut. V roce 2022 prodala společnost Great Wall Motors (GWM) v Thajsku téměř 12 000 vozů a očekává, že letos dosáhne celkového prodeje 20 000 kusů.

Rychle rostoucí čínský průmysl NEV slouží nejen jako motor růstu pro mezinárodní expanzi domácích výrobců automobilů, ale hraje klíčovou roli při podpoře víceúrovňové spolupráce a zeleného rozvoje mezi zeměmi a regiony.

Exportní vzorec vykazuje variace

Automobilové společnosti včetně SAIC Motor, BYD, GWM, Geely, Chery a další urychlují své úsilí při podpoře výroby v zámoří a integraci hlavního dodavatelského řetězce, synergie mezi čínským sektorem NEV a globální arénou ukazuje znatelné vzory lokalizace orientované na trh a zelené a nízkouhlíkové postupy.

Letos v březnu společnost Neta Auto oznámila založení chytré ekologické továrny v Thajsku, jejímž cílem z ní vytvořit hlavní výrobní centrum pro elektromobily s pravostranným řízením a pro export do zemí ASEAN.

V dubnu bylo oznámeno, že SAIC-GM-Wuling podepsala memorandum o porozumění pro nové projekty NEV s indonéským koordinačním ministerstvem pro námořní a investiční záležitosti, aby aktivně rozšířila své investice v zemi a uvedla na indonéský trh více modelů NEV.

Společnost Chery, která již investovala do zřízení továren v několika zemích Hedvábné stezky, strategicky rozvíjí uspořádání svého hlavního průmyslového řetězce v regionu ASEAN. To zahrnuje plány na základnu pro výrobu baterií a zlepšení dodavatelského řetězce dílů a komponent včetně baterií, recyklace baterií a nových materiálů.

V posledních letech země ASEAN, jako jsou Malajsie a Thajsko, urychlily přechod na elektrická vozidla a přinesly plodné výsledky ve spolupráci mezi Čínou a ASEAN na NEV, uvedl Wang Weiming, úředník ministerstva průmyslu a informačních technologií.

Čínské podniky NEV postupně přijaly lokalizační strategie, které zahrnují zakládání místních továren, pořizování komponentů a místní prodej produktů, čímž položily pevný základ pro neustále prohlubovanou spolupráci mezi Čínou a členy ASEAN, řekl Wang na nedávno konaném fóru věnovaném spolupráci mezi Čínou a ASEAN.

Vztah mezi Čínou a ASEAN přesáhl tradiční obchodní vazby a nyní vyžaduje větší zaměření na holistické regionální uspořádání průmyslových a dodavatelských řetězců, řekl Zheng Yongnian, profesor z Čínské univerzity v Hongkongu.

Aby se automobilový průmysl skutečně integroval do zámořských trhů, je nutné vybudovat prodejní kanály, podporovat lokalizaci produktů, zlepšovat servisní sítě a porozumět potřebám místních spotřebitelů, řekl Wang Huaibing, finanční ředitel malajské automobilky Proton, s tím, že kulturní výměna také hraje klíčovou roli při podpoře rozvoje čínských podniků v zámoří.

Kromě toho se čínské automobilové firmy směřující do zámoří s využitím svých zkušeností s propagací NEV na domácím trhu také aktivně zapojují do diskusí o tvorbě místních politik souvisejících s novou energií.

Ve snaze o expanzi globálního trhu se stává zřejmým zastřešující princip – komplexní a kulturně laděný přístup, který zahrnuje místní potřeby, podporuje partnerství a je v souladu s globálními politickými agendami.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *