Čínští vědci vyvinuli nový model umělé inteligence pro předpovědi chování El Nino

Čínští vědci vyvinuli model umělé inteligence (AI) poháněný algoritmy hlubokého učení, aby mohli předpovídat vývoj a vzorec chování události El Nino v centrálním Pacifiku.

Vědci se domnívají, že události El Nino v centrálním Pacifiku mohou mít dalekosáhlé dopady na globální klima, takže přesné předpovědi jsou zásadní pro připravenost a snížení rizik.

Na základě technologie konvoluční neuronové sítě vyvinuli vědci z Ústavu fyziky atmosféry (IAP) v rámci Čínské akademie věd model hlubokého učení pro předpovídání prostorového vzoru teplotních anomálií mořského povrchu v rovníkovém Pacifiku.

„Tato studie demonstruje potenciál umělé inteligence při zlepšování předpovědí významných klimatických jevů, jako je El Nino, které mohou mít zničující účinky po celém světě,“ řekl Huang Ping, výzkumník z IAP a autor studie nedávno publikované v časopise Advances in Atmospheric Sciences.

Podle studie model AI překonává tradiční dynamické modely v přesnosti, zejména v předpovídání teplotních anomálií mořského povrchu v západo-centrálním rovníkovém Pacifiku.

Studie také naznačuje, že hybridní model, který kombinuje předpovědi z modelu AI ​​a dynamických modelů, dosahuje ještě vyšší přesnosti pro události El Nino ve středním a východním Pacifiku.

Výzkumný tým plánuje dále využít sílu hlubokého učení k rozšíření aplikace modelů umělé inteligence v sezonních předpovědích klimatu s cílem poskytnout dřívější a přesnější varování před nebezpečným počasím.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *