Čína odhaluje politické pobídky ke zvýšení spotřeby

Čínský hlavní ekonomický plánovač v pondělí zavedl řadu opatření na zvýšení spotřeby v rámci úsilí o udržení hospodářské obnovy a podpory vysoce kvalitního rozvoje.

Země se zavázala, že podpoří spotřebu široké škály zboží a služeb včetně nových energetických vozidel (NEV), domácích spotřebičů, elektroniky, stravování, kultury a cestovního ruchu. Podle oznámení vydaného Národní komisí pro rozvoj a reformy (NDRC) se také zavázala podporovat poptávku po lepším bydlení.

Na základě principů dodržování lepších kombinací efektivního trhu a kompetentní vlády, optimalizace nabídky a rozšiřování poptávky a zlepšování kvality a inovativního rozvoje zavedla NDRC soubor 20 opatření, řekl na tiskové konferenci zástupce vedoucího komise Li Chunlin.

Opatření mají za cíl stabilizovat spotřebu velkých položek, rozšířit spotřebu služeb, podpořit spotřebu na venkově, prozkoumat nové typy spotřeby, zlepšit spotřební zařízení a optimalizovat spotřební prostředí, řekl Li.

Místní úřady by neměly zavádět nová opatření k omezení nákupu automobilů, zatímco regiony, které již mají restriktivní opatření na nákup automobilů, by měly tato opatření zlepšit, aby se přizpůsobily místním podmínkám, uvedla NDRC v oznámení.

Podle oznámení by mělo být vynaloženo úsilí na vybudování vysoce kvalitní dobíjecí infrastruktury, podpora používání NEV ve venkovských oblastech a zachování a zlepšení příznivých daňových pobídek pro nákup NEV.

Řekl, že výroba a prodej automobilů v Číně v první polovině roku výrazně vzrostly o 9,3 procenta a 9,8 procenta. Během stejného období se produkce NEV meziročně zvýšila o 42,4 procenta na téměř 3,79 milionu vozů, zatímco prodej NEV vzrostl o 44,1 procenta na téměř 3,75 milionu vozů.

Čína zavedla počátkem tohoto roku několik opatření k uvolnění potenciálu domácí spotřeby v sektoru NEV.

Země prodloužila svou politiku preferenční daně při nákupu NEV do konce roku 2027 a vydala směrnici na podporu lidí žijících ve venkovských oblastech při nákupu a používání NEV se zaměřením na podporu výstavby dobíjecí infrastruktury.

Státní ekonomický plánovač také podporuje nákupy domácích spotřebičů zavedením protiúčtů a recyklací použitých domácích spotřebičů, uvádí se v oznámení.

Tato opatření, schválená Státní radou, mají za cíl lépe realizovat strategii rozšiřování domácí poptávky, plně využít zásadní roli spotřeby při stimulaci hospodářského růstu a udržovat vysoce kvalitní rozvoj země.

Spotřeba rezidentů si v první polovině roku udržela dobré oživení, což je patrné na tržbách gastronomie a cestovního ruchu.

Kombinované příjmy odvětví pohostinství vzrostly meziročně o 21,4 procenta, zatímco příjmy z domácího cestovního ruchu během tohoto období vzrostly o 95,9 procenta, řekl Li.

Je přesvědčen o vyhlídkách růstu domácí spotřeby v Číně, protože ekonomika země má silnou odolnost a vitalitu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *