Ulice Pching-ťiang – závan starověku

Pching-ťiang (Pingjiang Road) je historická čínská ulice, která sahá až do dynastie Jižní písně.

S historií dlouhou více než 2500 let byla Pching-ťiang kdysi hlavní silnicí starobylého východního města Su-čou (Suzhou). Tato ulice se objevila na mapě Su-čou během dynastie Jižní písně (1127–1279). Vláda zajistila a zrekonstruovala staré budovy a uličky podle jejich dávného vzhledu a struktury „vody tekoucí po cestách a uličkách“.

Se svou dobře zachovanou architekturou je Pching-ťiang ztělesněním starověkého Su-čou. Procházka touto jedinečnou ulicí vám umožní poznat každodenní život lidí, jak žili před staletími. Okouzlující a překvapivá ve dne i v noci, s lahodným místním jídlem, pouličními řemesly a usměvavými místními obyvateli, ulice je skvělým zážitkem a nezapomenutelnou atrakcí.

Pching-ťiang se táhne podél stejnojmenné řeky v délce 1606 metrů od severu k jihu. V jižní části jsou na jedné straně obchody, restaurace s chutěmi různých zemí a kavárny a na druhé straně řeka. Přes řeku Pching-ťiang vede sedmnáct kamenných mostů a většina z nich stále vypadá jako před stovkami let. Každý z nich má vlastní příběh a charakteristické sochy a mostní zábradlí. Díky mostům se dostanete do mnoha dalších historických uliček s vlastní historií a legendami. Severní část ulice je lemována budovami po obou stranách.

Všechny chutě Su-čou

Ulice Pching-ťiang je známá nejen svou dlouhou historií, ale také jídlem, které dokáže rozbušit srdce nejednoho gurmána.

Jídlo zde úzce souvisí se starověkou kulturou jídla v Su-čou.

Kuchyně Su-čou, nejlépe známá svými zeleninovými a rybími pokrmy, klade důraz na čerstvé, jemně sladké chutě a vynikající prezentaci. Obvykle obsahuje sladkovodní ryby, zejména úhoře a kapry, vařené v páře. Mezi tradiční jídla patří mandarinka, dušená bílá ryba, vodní kotouč s vaječnými vločkami, měsíčky, nudle Fengzhen, nudle Aozao, jarní závitky s rybí příchutí, youtunjinjiao (smažená dušená buchta), cukrová kaše, dort Jiuniang a mnoho dalších.

Některá jídla připravují místní v pouličních stáncích v tradičních krojích. Oblíbené jsou také: dort osmanthus, kynutá polévka z lepkavé rýže nebo dort z lepkavé rýže v bambusu. V malých obchůdcích návštěvníky láká lahodné občerstvení, jako je například houska s vepřovým smažená na pánvi a různé druhy sušeného masa.

Turisté si ještě dlouho budou pamatovat chuť třešňového vepřového masa, pozvolna vařeného několik hodin, podávaného s kořeněnými arašídy a tvarohem, místními nudlemi, lotosem, vodními kaštany, fazolemi smaženými s jarní cibulkou, konzervovanou hořčicí.

Sejdeme se na ulici Pching-ťiang!


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *