Thajští podnikatelé hledají příležitosti na čínském nočním trhu

Jak padne noc, kulturní a kreativní bazar Paj-ša-men (Baishamen) v Chaj-kchou (Haikou), hlavním městě jihočínské ostrovní provincie Chaj-nan (Hainan), se probouzí a speciální pozdravy ze stánků s thajským jídlem přinášejí turistům thajskou atmosféru.

Bazar o rozloze asi 60 000 metrů čtverečních s více než 600 stánky s občerstvením a kulturními řemeslnými výrobky byl otevřen asi před měsícem. Mezi 300 stánky s občerstvením je více než 160 provozováno Thajci.

Tato nová žhavá destinace v Chaj-kchou přilákala mnoho občanů a turistů. Během 20 dnů od svého otevření přijala asi 800 000 návštěvníků.

U stánku Pad Thai byl jeho majitel Arintharat Teppawan zaneprázdněn vítáním zákazníků. Arintharat provozuje na trhu čtyři stánky s občerstvením včetně Pad Thai, Tom Yam Kung a Thajské pečené vepřové.

„Na tomto trhu je mnoho druhů thajského jídla,“ řekl a dodal, že v průměru se denní tržby pohybovaly mezi 1000 (asi 3000 korun) až 2000 (asi 6000 korun) jüanů za každý stánek.

„Vím o čínském trhu, že je obrovský. Takže pokud budu mít příležitost v Chaj-nanu na tomto trhu podnikat, tak tady určitě otevřu své stánky,“ řekl s tím, že dosud neměl o Chaj-nanu žádnou představu, ale byl v mnoha městech v Číně včetně Kuang-čou (Guangzhou), Sia-men (Xiamen), Šanghaje a Pekingu. „Myslím, že provincie Chaj-nan je stejná a je to velký trh.“

„Slyšel jsem, že Chaj-nan je cílem turistů z Číny a dalších zemí. První den, kdy jsem sem přijel, jsem si myslel, že je to stejné jako Bangkok v Thajsku,“ řekl. „Myslím, že je to správná volba!“

„Doufám, že se tento trh proslaví v Číně i ve světě. A do Číny a na trh přijíždí mnoho turistů,“ řekl.

Apinya Chattiwaporn, 27, vlastní stánek s thajským čajem, který prodává různé druhy thajského čaje.

„Přišel jsem sem, abych získal nové zkušenosti a našel nové příležitosti,“ řekl Apinya, který měl v Thajsku pekárnu. „Myslím, že je to velký trh s pěknými výhledy a milými lidmi a počasí je dobré.“

Kitisak Osathanunkul, organizátor thajských podniků na bazaru, provozuje své stánky s jídlem a pomáhá dalším thajským prodejcům, od vyřizování papírování po zajištění víz a hledání vhodného ubytování.

V jeho očích je zahájení podnikání na nočním trhu v Chaj-nanu novou příležitostí vstoupit na čínský trh.

Byl pozván, aby se porozhlédl po trhu a prozkoumal jeho potenciál. Netrvalo dlouho a uvědomil si nevyužité příležitosti, které na něj a jeho thajské krajany čekají.

Navzdory sezonním výkyvům v místním cestovním ruchu zůstává Kitisak optimistický a netrpělivě očekává vrchol sezony, kdy se turisté nahrnou na noční trh.

Mezitím se těší na další možnosti na čínském trhu. „Myslím, že mohu rozšířit naše podnikání, až tady zařídíme stánky s jídlem. Mohu zkusit najít něco jako thajské masáže nebo thajské restaurace. Později by to pro nás mohla být další příležitost,“ řekl.

„Thajské jídlo je autentické a prodejci mluví thajsky, což mi dává iluzi, že jsem v Thajsku,“ řekla Zheng Sisi, turistka z jihočínské provincie Kuang-tung (Guangdong).

„Takový noční trh s mezinárodními prvky obohatil naše zkušenosti a je zábavné se tu procházet,“ řekla.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *