Premiér Šalamounových ostrovů považuje rozhodnutí navázat diplomatické vztahy s Čínou za historickou událost

Navázání diplomatických vztahů s Čínou je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí, které Šalamounovy ostrovy učinily za posledních 45 let od své nezávislosti, prohlásil premiér  ostrovů Manasseh Sogavare.

Sogavare tuto poznámku učinil v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua před svou nedělní oficiální návštěvou Číny, která byla jeho druhou od té doby, co tichomořská ostrovní země navázala diplomatické styky s Čínou v září 2019.

„Jsem si jistý, že výsledky mé návštěvy v Číně budou pozitivní,“ řekl Sogavare.

„Obecně doufám, že tato cesta dále posílí vztahy Šalamounových ostrovů a Číny. Postupujeme a stojíme bok po boku, ruku v ruce, při prosazování otázek společného zájmu obou zemí,“ řekl.

Premiér navíc znovu potvrdil, že se jeho země drží politiky jedné Číny, a dodal, že na světě je pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí Číny.

„Musím velmi jasně říci, že jsme suverénní země. S kým navážeme diplomatické vztahy a s kým se zapojíme do technické spolupráce, do rozvojové spolupráce, to není nikoho věc. Je to záležitost mezi Šalamounovými ostrovy a Čínou,“ řekl.

Sogavare řekl, že Šalamounovy ostrovy se zaměřily na rozvoj. Jako rozvojová země potřebují Šalamounovy ostrovy pomoc a nadále vzhlížejí k Číně.

Čína se podle čínského velvyslanectví na Šalamounových ostrovech stala největším obchodním partnerem a exportní destinací Šalamounových ostrovů, přičemž bilaterální obchod dosáhl v roce 2022 hodnoty 498 milionů amerických dolarů a vývoz do Číny představuje dvě třetiny celkového vývozu této ostrovní země.

Sogavare doufá, že by obě země mohly rozšířit spolupráci v různých oblastech včetně obchodu, technologií, udržitelného rozvoje a vzdělávání.

Podporuje také více přímých zahraničních investic v zemi s masivními možnostmi cestovního ruchu, rybolovu a zemědělství.

„Čína podepsala dohody o partnerství v různých oblastech, které mají prvořadý význam pro tichomořské ostrovní země, jako jsou Šalamounovy ostrovy, které zahrnují dopady změny klimatu,“ řekl.

„Čína o tom jen nemluví. Podnikla vážné kroky k řešení těchto problémů, a to jsou problémy, které jsou pro malé ostrovní státy důležité,“ řekl.

„V oblasti, o které se domníváme, by mezi velmocemi neměla existovat žádná konkurence. Je to oblast, kde je zapotřebí především spolupráce,“ řekl.

Během rozhovoru Sogavare chválil spolupráci mezi Šalamounovými ostrovy a Čínou, zejména na projektu stadionu pro tichomořské hry v roce 2023, který se staví v Honiaře s čínskou pomocí.

„Když jsme vyhráli nabídku (na hry v Pacifiku), žádný jiný národ v nás nevěřil. Bojovali jsme a Čína stála po našem boku a pomáhala nám,“ řekl.

„Je to poprvé, co budeme hostit tyto hry. Je to pro nás velmi důležité. Ta velká investice není jen investicí do sportu, je to investice do míru a stability této země, “ zdůraznil.

Dodal, že čínská pomoc jeho zemi při pořádání her je „něčím, co se dotkne srdcí každého obyvatele Šalamounových ostrovů a posílí mezilidské vztahy“.

„Máme přítele, opravdového přítele, který nás uznává,“ řekl Sogavare.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *