Oblast Peking–Tchien-ťin–Che-pej zaznamenala v lednu až květnu růst zahraničního obchodu

Oblast Peking–Tchien-ťin–Che-pej (Beijing-Tianjin-Hebei) zaznamenala za prvních pět měsíců letošního roku nárůst zahraničního obchodu meziročně o 5,9 procenta na 2,07 bilionu jüanů (asi 6,28 bilionu Kč), uvádí celní úřad v Š‘-ťia-čuangu (Shijiazhuang).

Zahraniční obchod regionu se na celkovém objemu země v uvedeném období podílel 12,3 procenta.

Od ledna do května dosáhl dovoz regionu 1,53 bilionu jüanů (asi 4,64 bilionu Kč), což je meziroční nárůst o 4 procenta, zatímco jeho vývoz dosáhl téměř 542 miliard jüanů (asi 1,64 bilionu Kč), meziročně o 11,6 procenta více.

V tomto období tvořily mechanické a elektrické výrobky zhruba polovinu celkové hodnoty exportu, zatímco rafinované ropné produkty zaznamenaly silný růst exportu, meziročně o 81,7 procenta více.

Mezitím je ropa hlavní dovozní položkou regionu a zabírá více než jednu třetinu celkové hodnoty dovozu. Dovážené high-tech produkty a zemědělské produkty také zaznamenaly v tomto období rychlý růst.

Čína zahájila strategii koordinace rozvoje národního hlavního města Pekingu, sousedního města Tchien-ťin a provincie Che-pej na začátku roku 2014 s cílem vytvořit model s lepší ekonomickou strukturou, čistším životním prostředím a zlepšenými veřejnými službami.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *