Obchodní koridor země-moře pomáhá Číně lépe se integrovat do globálního trhu

Přístav Kuo-jüan (Guoyuan) v jihozápadním čínském Čchung-čching (Chongqing) je rušný a řady nových energetických vozidel stojí ve frontě na přepravu do zámoří přes nový mezinárodní koridor pozemního a námořního obchodu.

Nový koridor, který byl spuštěn v roce 2017, je obchodní a logistická pasáž, kterou společně vybudovaly regiony na úrovni provincií v západní Číně a zemích ASEAN. Je to také jeden z klíčových projektů v rámci iniciativy Hedvábné stezky (BRI), kterou iniciovala Čína.

Obchod a investice často těsně následují po propojení infrastruktury. Stále více společností, zejména těch v západní Číně, rozšiřuje své stopy na zámořských trzích díky podpoře usnadněné dopravy.

„Nový obchodní koridor nám poskytl efektivnější alternativu, a tak nám pomohl dostat se do světa a výrazně posílil naši konkurenceschopnost na globálním trhu,“ řekl Wang Di, senior manažer oddělení logistiky Changan Automobile Co., Ltd. ., předního výrobce vozidel se sídlem v Čchung-čchingu.

Například obchodním koridorem mohou vozy Changan dosáhnout střední Asie za pouhých 30 dní, zatímco dříve by to trvalo asi dva měsíce.

V první polovině roku společnost vyvezla 178 000 vozidel, přičemž objem exportu přes obchodní koridor byl 3,5krát vyšší než ve stejném období roku 2022.

V rámci své strategie širší expanze na trhu jihovýchodní Asie uvede společnost do výroby v roce 2024 nový závod v Thajsku s očekávanou roční produkcí 100 000 vozů. „Předpokládáme, že do roku 2030 bude zámořský trh tvořit 30 procent z celkového počtu, přičemž export do té doby dosáhne 1,2 milionu vozů,“ řekl Wang.

Chongqing Wankai New Materials Technology Co., Ltd. je další společností, která těží z této trasy, protože hledá více obchodů na globálním trhu. Díky koridoru může výrobce potravinářského polyethylentereftalátu zkrátit náklady a přepravní časy při prodeji svých výrobků do zemí po celém světě.

„Ve srovnání s předchozí lodní trasou přes řeku a moře nabízí nový koridor zkratku, ušetří nám asi 10 dní a pomůže nám získat převahu na globálním trhu,“ řekl Lin Zheng, manažer logistiky společnosti.

„Věříme, že tato obchodní cesta přiláká více podniků, aby rozvíjely své podnikání v západní Číně a živily průmyslové klastry,“ dodal Lin.

Během šesti let rychlého růstu umožnil program pozemních a námořních koridorů západním čínským provinciím a regionům vytvořit úzké vazby s globálními trhy, zejména v členských zemích ASEAN, a poslat své boží do 393 přístavů ve 119 zemích.

V roce 2022 bylo obchodním koridorem přepraveno celkem 756 000 jednotkových kontejnerů ekvivalentních dvaceti stopám, což je 223násobný nárůst oproti stejnému období roku 2017. Rozmanitost přepravovaných položek se také rozšířila na více než 940 z 50 v roce 2017.

Díky obchodnímu koridoru stále větší počet produktů z čínských vnitrozemských provincií a regionů podél trasy, jako je červené víno a ořechy autonomní oblasti Ning-sia Chuej (Ningxia Hui) z autonomní oblasti Sin-ťiang (Xinjiang Uygur), prozkoumal širší trhy po celém světě.

Kambodžská rýže, thajské kokosy a mangostany a vietnamská mučenka a duriany se nyní mohou obchodním koridorem dostat na čínský trh během několika dní.

Nový obchodní koridor poskytl Číně i regionům a zemím na trase větší tržní prostor a posílil jejich obchod a výměnu, řekl Liu Wei, ředitel logistického a provozního koordinačního centra New International Land-Sea Trade Corridor.

„Slouží také jako ztělesnění konceptu komunity se sdílenou budoucností lidstva,“ řekl Liu.

Čína plánuje další posílení propojení mezi domácí a externí logistikou, posílení spolupráce s klíčovými přístavy na trase a podporu multimodální dopravy, aby zajistila stabilní růst objemu nákladu, dodal Liu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *