Ekonomové očekávají, že čínští turisté podpoří turistický ruch v Malajsii

Malajsijští ekonomové předvídali potenciální růst čínských turistů, aby podpořili turistický průmysl v této zemi jihovýchodní Asie.

PublicInvest Research ve své nedávné zprávě uvedl, že očekává, že Čína přispěje k oživení světového turistického průmyslu včetně Malajsie.

Podle výzkumného domu bude oživení čínské turistiky sloužit jako významný pozitivní faktor pro region ASEAN, i když s postupnou trajektorií obnovy.

Je pozoruhodné, že celkový počet turistů navštěvujících země ASEAN dosud nepřekonal úroveň před pandemií.

I když samotná čínská vláda aktivně podporovala cestovní ruch, výzkumný ústav poznamenal, že nevyřízené žádosti o obnovu pasů a víz jsou značné a vyžadují značné množství času na vyřízení.

Předpokládala, že příjezd turistů nemusí překonat předchozí vrchol zaznamenaný v roce 2019 minimálně do první poloviny roku 2024.

PublicInvest Research také uvedl, že znovuotevření Číny přineslo v prvním čtvrtletí pozoruhodný příliv 178 150 čínských turistů do Malajsie, což je v ostrém kontrastu se skrovným počtem méně než 1900 návštěvníků během odpovídajícího období v předchozím roce.

Hodnocení společnosti naznačuje potenciál úplného zotavení na předpandemickou úroveň 3,1 milionu čínských turistů zaznamenaných v roce 2019 do první poloviny roku 2024.

Ve světle těchto příznivých trendů v příjezdech turistů a následné revitalizaci cestovního ruchu předpokládala vytvoření dalších pracovních příležitostí a zvýšenou poptávku po zboží a službách v rámci malajského cestovního ruchu.

V důsledku toho je tento vývoj připraven poskytnout zásadní podporu domácí poptávce Malajsie, uvedla společnost.

Je třeba poznamenat, že cestovní ruch v Malajsii klade značný důraz na podstatné oživení příjezdů turistů během druhé poloviny roku 2023, které je poháněno opatřeními zaměřenými na řešení problémů se schvalováním víz a zlepšení letové konektivity.

Turistické příjmy Malajsie dosáhly v roce 2022 28,2 miliardy ringgitů (asi 133 miliardy Kč) ve srovnání s 86,1 miliardy ringgitů (asi 406 miliard Kč) v roce 2019. Malajsijská vláda si stanovila ambiciózní cíl přilákat letos 16,1 milionu turistů, což znamená pozoruhodný 60procentní nárůst oproti předchozímu roku s cílem vygenerovat 49,2 miliardy ringgitů (asi 232 miliardy Kč) v příjmech turistů.

Hong Leong Investment Bank Research také ve své nedávné zprávě vidí Čínu jako klíčovou složku malajsijského turistického průmyslu.

„Číňané nejsou důležití pouze z hlediska počtu turistů v Malajsii, jsou to také „turisté s vysokou přidanou hodnotou“,“ stojí v prohlášení.

Je třeba poznamenat, že před pandemií byla Čína po Singapuru a Indonésii třetím největším zdrojem turistů do Malajsie.

Pokud jde o příspěvek k příjmům z turismu, je Čína na druhém místě díky své větší kupní síle.

V letech 2017–2019 utratil typický čínský turista v Malajsii 661 až 768 ringgitů (asi 3600 Kč) za den, což bylo o 19 až 72 procent více než průměrný turista.

Společnost CGS CIMB také vidí vzestup v malajsijském cestovním ruchu v příštích 6 až 18 měsících, podpořený potenciálním růstem čínských turistů ve své nedávné zprávě.

Uvedla, že zisky ze znovuotevřené Číny by mohly poskytnout další impulz malajsijské ekonomice a přebytku běžného účtu, zejména v roce 2024.

Malajsijský turistický sektor nedávno vyzval ke zlepšení souvisejících vládních úřadů, aby se přilákalo více mezinárodních turistů.

Malajsijská asociace cestovních kanceláří a touroperátorů (MATTA) ve svém prohlášení uvedla, že přezkum současných postupů pro nakládání s cestujícími se statusem Not To Land (NTL) je zásadní pro zabránění zneužívání, protože Malajsie se připravuje na přijímání více mezinárodních turistů.

Prezident MATTA Tan Kok Liang řekl, že je nutné, aby vláda udělala vše, co je v jejích silách, aby pozdvihla image Malajsie jako bezpečné a atraktivní turistické destinace odstraněním korupce na všech úrovních na mezinárodním letišti Kuala Lumpur (KLIA), které je hlavní vstupní branou.

Malajský premiér Anwar Ibrahim v neděli navštívil letiště KLIA, aby zajistil, že královské malajsijské celní oddělení (JKDM) a imigrační oddělení (JIM) jsou pod kontrolou.

Podle malajsijské oficiální tiskové agentury Bernama Anwar řekl, že vláda prostuduje opatření ke zlepšení stavu oddělení.

Existují určité celní nedostatky, které je třeba napravit. Obecně platí, že většina služeb imigračních zaměstnanců a personálu probíhá hladce. Existují určité problémy. V případě nedostatků podnikneme příslušná opatření.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *