Probíhající a přicházející rozvojové projekty v rámci čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC) mají obrovský potenciál transformovat pákistánskou infrastrukturu a ekonomiku, uvedl pákistánský činitel.
Pákistánský ministr pro plánování, rozvoj a speciální iniciativy Ahsan Iqbal to řekl v úterý na dvoudenní mezinárodní konferenci.
CPEC, vlajkový projekt iniciativy Hedvábné stezky (BRI), není pouze o fyzické konektivitě, ale má také za cíl pozvednout životy lidí a podpořit socioekonomický rozvoj v celé zemi, řekl Iqbal.
Tématem konference „Dekáda CPEC a BRI: Od vize k realitě“ u příležitosti 10. výročí zahájení CPEC byla konference zakončena s cílem dále expandovat a urychlit tempo práce na projektech CPEC pro prosperitu Pákistánu.
Ministr zdůraznil klíčové projekty energetické infrastruktury v rámci CPEC včetně elektráren a přenosových vedení a uvedl, že tyto projekty hrají zásadní roli při řešení energetických potřeb Pákistánu a podpoře průmyslového růstu.
Zdůraznil také význam projektů CPEC v oblasti dopravy a konektivity, jako je rozvoj silničních sítí a modernizace přístavů, pro posílení regionálního obchodu a ekonomické integrace.
Když mluvil o přístavu Gwadar, strategickém projektu v rámci CPEC, ministr zdůraznil, že přístav se má stát klíčovou námořní bránou spojující Pákistán se zbytkem světa.
„Očekává se, že rozvoj přístavu Gwadar a jeho přidružené svobodné zóny přiláká zahraniční investice, podnítí ekonomické aktivity a vytvoří pracovní příležitosti v regionu,“ dodal.
Iqbal také povzbudil místní i zahraniční investory, aby se aktivně účastnili těchto rozvojových projektů, a zdůraznil závazek vlády poskytovat pro investory příznivé prostředí.
„Zájmy všech zainteresovaných stran budou chráněny a transparentnost zůstane základním kamenem celého procesu rozvoje,“ dodal ministr.