Čínský okres Ku-tchien sklízí úspěchy v pěstování hub

S více než 50 lety úsilí v pěstování jedlých hub sklízí okres Ku-tchien (Gutian) ve městě Ning-te (Ningde) v jihovýchodní Číně v provincii Fu-ťien (Fujian) úspěch v průmyslovém rozvoji, budování značky a zlepšování obživy lidí.

Produkcí 910 000 tun jedlých hub v roce 2022 vygeneroval okres Ku-tchien výstupní hodnotu 6,2 miliardy jüanů (asi 18,4 miliardy korun). Mezi nimi produkce hub tremella přesáhla 385 000 tun, což představuje více než 90 procent světové produkce, uvedl v pondělí zveřejněný dokument.

Kraj v posledních padesáti letech pokračoval v modernizaci pěstování a produkce jedlých hub. Podle Tana Guolianga, šéfa Sdružení pro jedlé houby v Ku-tchienu a propagátora digitalizace, nabírají místní výroba, logistika a prodej hub tremella na síle a tvoří úzký průmyslový klastr.

Hodnota značky Gutian’s tremella dosáhla 8,991 miliardy jüanů (asi 26,68 miliardy Kč), podle žebříčku hodnoty značky čínských základen pro výrobu jedlých hub zveřejněných v březnu tohoto roku.

Vzhledem k tomu, že si stále více lidí uvědomuje nutriční a zdravotní hodnotu hub tremella, posílil kraj svou schopnost hlubokého zpracování jedlých hub výrobou koření pro jedlé houby, sušenek a koláčů a vína, které jsou na trhu oblíbené.

Díky zdravému rozvoji místního průmyslu byly tisíce farmářů vytaženy z chudoby. Celkem 235 vesnic z 279 vesnic v kraji produkuje jedlé houby, přičemž v tomto odvětví pracuje asi 300 000 lidí. V roce 2022 přesáhl disponibilní příjem farmářů na hlavu v okrese Ku-tchien 24 000 jüanů (asi 71 000 Kč), což je podle Zhou Xiang, ředitele průmyslového vývojového centra jedlých hub v Ku-tchien, první místo ve městě Ning-te 19 let po sobě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *