Čínský kapitálový trh přitahuje uprostřed otevírání zahraniční investice

Čínský kapitálový trh, posílený opatřeními na otevírání se, bude i ve druhé polovině tohoto roku nadále přitahovat zahraniční investice, předpovídají analytici investičních bank a společností zabývajících se cennými papíry.

Kapitálový trh zaznamenal v první polovině roku pozoruhodný výkon a zaznamenal akumulovaný čistý příliv prostředků směřujících na sever v hodnotě 183,32 miliardy jüanů (asi 556 miliard Kč) během období ve srovnání s přibližně 71,8 miliardy jüanů (asi 218 miliard Kč) ve stejném období loňského roku, uvádějí data od poskytovatele finančních informací Eastmoney.com.

S optimistickým ekonomickým výhledem pro Čínu, stejně jako silnou přitažlivostí plynoucí ze značného prostoru růstu na čínském kapitálovém trhu a ambicí země dále otevřít kapitálový trh se očekává, že zahraniční investice ve druhé polovině roku naberou na síle.

Investiční banka Goldman Sachs předpovídá, že dynamika cyklického růstu Číny ve druhé polovině roku zesílí. Investiční banka očekává, že zahraniční fondy zvýší své investice na čínském akciovém trhu, až se nálada investorů zlepší po zavedení příznivých politik.

Podíly čínských akcií, které v současnosti drží zahraniční fondy, jsou stále na nízké úrovni, zatímco rizikový apetit zahraničních fondů vůči expozici v Číně je vyšší než historický průměr, dodává.

Yi Huiman, předseda Čínské regulační komise pro cenné papíry (CSRC) na fóru Lu-ťia-cuej (Lujiazui), které se konalo minulý měsíc v Šanghaji, řekl, že Čína bude dodržovat základní politiku otevírání se a neochvějně podporovat „všestranné otevření“ trhů, institucí i produktů.

Fang Xinghai, místopředseda CSRC, uvedl, že Čína bude nadále neustále rozšiřovat otevírání konkrétních variant futures, rozšiřovat rozsah schématu kvalifikovaných zahraničních institucionálních investorů (QFII) denominovaných v dolarech a jeho sourozence RQFII denominovaného v jüanech.

V rámci nejnovějších politických opatření k dalšímu otevření svého kapitálového trhu Čína umožní zahraničním finančním institucím ve způsobilých zónách volného obchodu poskytovat podobné služby jako jejich čínské protějšky, uvedla Státní rada v oběžníku zveřejněném ve čtvrtek.

Zahraniční instituce ve skutečnosti neustále zvyšují svou přítomnost na čínském trhu, protože Čína pro ně ruší limity vlastnictví v určitých oblastech podnikání včetně cenných papírů, futures a fondů. Začátkem tohoto roku CSRC udělila společnosti Schroders, která spravuje fondy, licenci k veřejné nabídce.

Zeng Gang, zástupce ředitele Národní finanční a rozvojové laboratoře, uvedl, že navrhovaná opatření usnadní obchodní inovace a rozvoj zahraničních finančních institucí v Číně.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *