Čínské kulturní centrum na Maltě slaví 20. výročí

Čínské kulturní centrum na Maltě (CCC) oslavilo o víkendu 20. výročí svého založení. Při této příležitosti centrum společně s Městskou správou kultury a cestovního ruchu Si-an zorganizovalo řadu akcí.

Jubilejním darem od Si-anu (Xi’an), hlavního města čínské provincie Ša-an-si (Shaanxi), byla replika terakotových válečníků darovaných v sobotu Čínské zahradě klidu.

Po obřadu předávání darů se konal venkovní koncert tradiční čínské hudby a tanec umělců ze Si-anu.

Při zahájení koncertu čínský velvyslanec na Maltě Yu Dunhai řekl, že od navázání diplomatických vztahů před více než 50 lety jsou Čína a Malta věrní přátelé. Čínské kulturní centrum na Maltě se zúčastňuje kulturní výměny a školení, zdůraznil Yu. Vytváří také kulturní projekty včetně oslav čínského Nového roku, festivalu čínského draka a dětské výtvarné soutěže „Imagine China“.

„To se stalo důležitým oknem pro maltský lid k porozumění Číně a centrum bude i nadále hrát důležitou roli při posilování přátelství a mezilidské výměny mezi Čínou a Maltou,“ řekl.

Kultura sehrála důležitou roli v rozvoji bilaterálního přátelství mezi obyvateli Malty a Číny, uvedla Marie-Louise Coleiro Preca, prezidentka Maltské nadace pro dobro společnosti.

„Připomínkou 20. výročí založení Čínského kulturního centra na Maltě nastavujeme další významný milník,“ uvedla. „Toto není jen milník pro Maltu, ale také mezník na evropské úrovni, protože toto čínské kulturní centrum bylo první svého druhu v Evropě.“

Charmaine St John, starostka Santa Lucija, řekla, že přátelství mezi Čínou a Maltou bylo vždy založeno na rovnosti a vzájemném prospěchu, a doufá, že v budoucnu v Zahradě míru uvidíme více kulturních interakcí mezi oběma zeměmi.

V neděli večer se v hlavním městě Malty, Vallettě, konal festival lampionů. Během festivalu hosté ochutnali čínský čaj a poslouchali tradiční čínskou hudbu v podání umělců ze Si-anu a vyzkoušeli si kostýmy z dynastie Tang (618–907).

Čínské kulturní centrum na Maltě (CCC) vzniklo na základě dohody mezi vládami Čínské lidové republiky a Republiky Malta, která byla podepsána v roce 2001. CCC slavnostně otevřel prof. De Marco, prezident Malty, spolu s paní Meng Xiaosi, náměstkyní ministra kultury Číny a panem Jesmondem Mugliettem, ministr mládeže a umění Malty, 19. září 2003.

CCC je nezisková kulturní organizace, která se věnuje podpoře porozumění a ocenění čínského umění a kultury prostřednictvím kulturních, vzdělávacích a mezilidských aktivit.

Prostřednictvím svých programů posiluje srdečné a kooperativní vztahy mezi národy. Ke splnění těchto aspirací se centrum snaží nabízet kvalitní služby maltské veřejnosti a také budovat úzká partnerství s veřejným a soukromým sektorem.

CCC sídlí ve 100 let staré budově na Melita Street 173 ve Vallettě. V budově byly provedeny rozsáhlé renovační a údržbářské práce, aby byl zachován její kulturní charakter a zároveň byla přizpůsobena požadavkům centra. Centrum má knihovnu, uměleckou galerii, jazykovou laboratoř, taneční studio, multimediální konferenční místnost a několik digitalizovaných víceúčelových místností.

S nejmodernějším vybavením a uceleným kulturním kalendářem se CCC snaží plnit svou roli centra kulturních, rekreačních, vzdělávacích a dalších aktivit.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *