Čínská ekonomika s ledem a sněhem se zahřívá a ochlazuje léto

Navzdory spalujícím vlnám veder se Xiao Xiao, dívka post 90. let, cítí pohodlně ve svém bavlněném kabátu. Jejím tajemstvím, jak přečkat parné léto, je „velká lednička“ v podobě krytého lyžařského střediska.

„Opravdu si užíváme lyžování, zvláště lyžování z vyvýšených míst,“ řekla Xiao a dodala, že si se dvěma přáteli udělala zvláštní výlet do Charbinu (Harbin), hlavního města severovýchodní čínské provincie Chej-lung-ťiang (Heilongjiang), ze svého rodného města v sousední provincii.

Vzhledem k tomu, že mnohá města v Číně jsou toto léto zasažena rekordně vysokými teplotami, sporty na ledu a sněhu se mezi Číňany, kteří chtějí uniknout horkým letním dnům, stávají stále populárnějšími.

Čína „zpopularizovala sporty na ledě a na sněhu od malé menšiny lidí po širokou veřejnost, z určitých regionů po celou zemi a od zimy po celý rok,“ řekl Johan Eliasch, prezident Mezinárodní lyžařské federace.

Po zimních olympijských hrách v Pekingu se v Číně zimní sporty rozvíjejí.

V létě nejsou zimní sporty na jihu Číny o nic méně populární než na severu kvůli rychlému rozvoji krytých ledových zařízení, řekl Sun Yi, profesor na Fakultě tělesné výchovy na Jilin University.

Od začátku letních prázdnin vzal Zhang Wei, žijící v Šanghaji, několikrát svého šestiletého syna na kluziště v Šao-sing (Shaoxing) ve východní Číně v provincii Če-ťiang (Zhejiang). K jednodennímu výletu obvykle využívají vysokorychlostní vlaky.

„V posledních letech se na kluziště v létě a o víkendech hrne stále více lidí,“ řekl Zhang a dodal, že často organizuje rodinné cesty za lyžováním do vzdálenějších míst, jako je hora  Čchang-paj (Changbai) v severovýchodní čínské provincii Ťi-lin (Jilin).

Očekává se, že čínská místa pro volný čas na ledu a sněhu přijmou během sezony ledu a sněhu 2024–2025 více než 520 milionů návštěv s příjmy přesahujícími 720 miliard jüanů (asi 2,2 bilionu Kč), podle zprávy vydané čínskou Akademií cestovního ruchu.

Neustálý rozvoj sportů na ledu a sněhu v Číně nevyplývá pouze z vášně lidí, ale také z neustálého zlepšování ledových a sněhových zařízení, řekl Zou Xinxian, ředitel kulturního výzkumného centra zimních olympijských her na Pekingské sportovní univerzitě.

V roce 2016 země vydala směrnici k urychlení výstavby ledových a sněhových zařízení v rámci úsilí o popularizaci příslušných sportů a podporu rozvoje příslušných odvětví.

Od roku 2016 do roku 2022 Čína investovala asi 2,88 bilionu jüanů (asi 8,83 bilionu Kč) do svých infrastrukturních projektů pro turistiku na ledu a sněhu. Ke konci roku 2022 se v tomto sektoru registrovalo téměř 9000 relevantních podniků. Jen v roce 2022 jich bylo nově přidáno 1460, což představuje meziroční nárůst o 20,1 procenta, uvedla zpráva.

Čína již dosáhla svého cíle zapojit 300 milionů lidí do zimních sportů, ale ledová a sněhová zařízení po celé zemi stále přibývají.

V Šanghaji zahájí provoz v první polovině roku 2024 krytý lyžařský areál o rozloze přes 90 000 metrů čtverečních, zatímco v jihočínské metropoli Šen-čen (Shenzhen) bude zahájen turistický projekt s tématem „svět ledu a sněhu“ a s investicí přes 29,6 mld. jüanů (asi 90,8 miliardy Kč), bude uveden do provozu v listopadu 2025.

V provincii Ťi-lin na severovýchodě Číny byla v roce 2021 zřízena pilotní zóna s vysoce kvalitním rozvojem ledové a sněhové ekonomiky, která podporuje integraci zimních sportů a dalších místních zdrojů cestovního ruchu včetně turistických stezek v horách, zahrad na sběr ovoce a moře květin.

„Zlepšení infrastruktury ledu a sněhu může posílit spotřebitelskou poptávku a přilákat příliv kapitálu, z čehož bude mít prospěch celý průmyslový řetězec,“ řekl Zou.

8. července bylo město Charbin vybráno Asijskou olympijskou radou jako hostitel Zimních asijských her v roce 2025 a analytici věří, že to ještě více podnítí nadšení Číňanů pro zimní sporty.

Radost ze hry na sněhu má Xiao stále čerstvě v paměti. V roce 2025 chce znovu lyžovat v provincii Chej-lung-ťiang.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *