Čína přináší světu spíše příležitosti než rizika

Vzhledem ke svému obrovskému trhu a vynikající ekonomice přináší Čína světu spíše příležitosti než rizika, řekl v pondělí pro agenturu Xinhua chorvatský politický analytik Mladen Plese.

„Čína je nejen nejlidnatější zemí, ale má také vynikající ekonomiku,“ řekl Plese s tím, že Čína je největším světovým vývozcem a druhým největším dovozcem. „Kvůli tomu Čína významně ovlivňuje světové ekonomické a obchodní procesy.“

Zatímco její prosperující ekonomika pomohla Číně rozvíjet se lépe a rychleji, země také poskytla zahraničním společnostem bohaté příležitosti k vytváření zisků, řekl Plese.

„Čína je životní příležitostí pro mnoho společností na světě. Věřím, že ani jedna zahraniční společnost, která vstoupila do Číny, si nevedla špatně,“ řekl.

Proto „Čína nemůže být rizikem, ale pouze příležitostí pro zahraniční společnosti a země,“ poznamenal.

Žádné z opatření včetně zvýšení cel a uvalení omezení na čínské zboží zavedené Spojenými státy nemůže zastavit rozvoj čínské ekonomiky, uvedl Plese.

Podle názoru politologa nedávná návštěva ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Pekingu je výsledkem silného tlaku velkých amerických společností na americkou administrativu stabilizovat vztahy s Čínou, aby tam mohli normálně podnikat.

„Tlak amerických společností dokazuje význam čínské ekonomiky,“ řekl Plese s tím, že podle údajů zveřejněných v únoru americkým Úřadem pro ekonomickou analýzu obchod se zbožím mezi USA a Čínou dosáhl v roce 2022 nového rekordu ve výši 690,6 miliardy dolarů.

Oživení světové ekonomiky navíc „do značné míry“ závisí na Číně. „Když začne čínské oživení, je ve světě velký optimismus, ale pokud dojde k malému zpomalení, všichni se bojí,“ řekl s tím, že Mezinárodní měnový fond předpovídá, že Čína bude představovat jednu třetinu celosvětového hospodářský růst v letošním roce.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *