Čína pomáhá kyperské veřejné dopravě využívat elektrickou energii

Kyperská veřejná doprava (CPT) v úterý spustila flotilu pěti nových elektrických autobusů čínské výroby, které nabízejí čistší a zelenější možnosti dopravy na středomořském ostrově.

Baterií poháněná jednopodlažní vozidla postavená čínskou automobilkou Yutong mají délku 12 metrů a kapacitu 85 sedících a stojících cestujících včetně čtyř prioritních a šesti sklopných sedadel.

„Tyto autobusy jsou docela speciální,“ řekl agentuře Xinhua Alexandros Kamberos, manažer rozvoje obchodu CPT. „Jsou plně elektrické, jsou vybaveny nabíječkami USB a poskytují připojení k internetu 5G.“

Nové udržitelné autobusy, které jsou navíc bezbariérové, mohou jezdit od rána do večera na jedno nabití. Jsou také znatelně tiché.

Společnost CPT říká, že autobusy pomohou zavést novou éru veřejné dopravy na ostrově.

„To, že po městě jezdí elektrické autobusy, je jeden krok vpřed směrem k naší misi dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku,“ řekl agentuře Xinhua Alexis Vafeades, ministr dopravy, komunikací a prací, při slavnostním spuštění a dodal, že „je to první krok z mnoha, které budou následovat.“

„Těšíme se, až uvidíme tuto novou flotilu autobusů v ulicích Kypru,“ řekl agentuře Xinhua Efi Xanthou, koordinátor vnitřního výboru Spolupráce kyperských zelených občanů. „Kromě výrazného snížení emisí a hluku jsem velmi rád, že uživatelé budou v těchto modernizovaných vozidlech cestovat pohodlně.“

V prohlášení pro agenturu Xinhua uvedl Yutong, že se společnost CPT ukázala být spolehlivým poskytovatelem a „úspěšně překonala testy vysoké úrovně naší společnosti“. Společnost měla také „výborný poměr ceny a kvality a předložila vysoce konkurenční nabídku“.

Lidé dojíždějící do hlavního města Nikósie a pobřežního města Larnaca poprvé okusili ekologičtější autobusové jízdy, když tam v roce 2020 poprvé vyjelo na silnice 155 nízkoemisních autobusů čínské výroby.

V červnu 2023 začalo v okrese Limassol jezdit dalších 150 čínských autobusů King Long, které jsou šetrné k životnímu prostředí a vyrobené podle normy Euro 6. Stejná dodávka zahrnovala 35 plně elektrických vozidel.

Očekává se, že modernizace sítě veřejné dopravy v zemi podpoří udržitelnou mobilitu a přiměje Kypřany milující auta, aby začali používat autobusy.

„Jsou to autobusy s nulovými emisemi, plně poháněné elektrickými bateriemi. Stávají se alternativou k soukromému automobilu. Jsme svědky nárůstu počtu cestujících,“ řekl Kamberos.

Podle studie provedené v roce 2020 Eurostatem, statistickým úřadem Evropské unie, měl Kypr třetí nejvyšší počet osobních vozů – 645 vozidel na tisíc obyvatel. Stejná studie uvedla, že osobní automobily poháněné alternativními palivy tvoří pouze malý podíl na prodeji nových automobilů.

„Již vidíme nárůst počtu lidí ve věku pod 30 let, kteří cestují autobusem, ale pokud jde o kyperskou společnost, samozřejmě jsou naši hlavní zákazníci mladší 18 let,“ vysvětlil Kamberos.

Vysoká spotřeba energie a životních nákladů nutí stále větší počet řidičů, aby se rozhodli pro autobusy jako alternativní způsob cestování. „Provoz auta stojí asi 500 eur (545 amerických dolarů) měsíčně a 400 eur za roční jízdenku na autobus – takže dává smysl vybrat si autobus,“ řekl.

Vafeades řekl, že jak EU stanoví více zelených přechodových cílů včetně toho, o kterém se diskutuje, že veškerá veřejná doprava bude mít do roku 2030 nulové emise, „budeme objednávat stále více autobusů a budou elektrické“.

CPT, konsorcium složené z Malta Lines a Kapnos Airport Shuttle, je držitelem licence k provozování autobusové dopravy v zemi do roku 2030.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *