Čína a EU vedou klimatický dialog pro udržení životní prostředí

Čtvrtý dialog na vysoké úrovni o životním prostředí a klimatu mezi Čínou a Evropskou unií se konal v úterý v Pekingu a obě strany se dohodly na prohloubení spolupráce a na tom, že budou hrát vedoucí roli v globální správě životního prostředí a klimatu.

Dialog vedli čínský vicepremiér Ding Xuexiang a výkonný viceprezident Evropské komise Frans Timmermans.

Ding, rovněž člen stálého výboru Politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, uvedl, že obě strany by měly realizovat důležitý konsenzus, kterého dosáhli vůdci obou stran, podporovat spolupráci mezi Čínou a EU v oblasti životního prostředí a klimatu, aby bylo možné dosáhnout lepších výsledků a více přispívat ke globálnímu udržitelnému rozvoji.

Ding poukázal na to, že Čína přikládá velký význam ekologické ochraně a ochraně životního prostředí a klimatickým změnám, neochvějně podporuje zelený a nízkouhlíkový rozvoj a pustila se do řady významných opatření, aby zajistila realizaci cílů uhlíkového vrcholu a uhlíkové neutrality podle plánu.

„Čína je připravena spolupracovat s EU na lepším využití dialogu o životním prostředí a klimatu, dalším budování konsenzu, posílení vzájemné důvěry, obohacení a rozšíření spolupráce a otevření více prostoru pro rozvoj vztahů mezi Čínou a EU,“ řekl Ding a dodal, že obě strany by měly využít potenciál spolupráce v oblasti obnovitelných zdrojů energie, zelených a nízkouhlíkových technologií, trhů s uhlíkem, reakce na změnu klimatu a ekologickou ochranu a ochranu životního prostředí.

Obě strany by měly společně pokročit v multilaterálním procesu v oblasti životního prostředí a klimatu, praktikovat skutečný multilateralismus, pracovat ve prospěch 28. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, implementovat výsledky COP15 a spojit ruce při budování komunity pro veškerý život na Zemi, řekl Ding.

Timmermans uvedl, že EU a Čína sehrály důležitou roli v globální reakci na změnu klimatu. EU je ochotna prohloubit spolupráci s Čínou při řešení změny klimatu, oběhového hospodářství, ochrany biologické rozmanitosti a dalších oblastech.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *