Asijsko-pacifický růst a čínská ekonomika porostou rychlejším tempem

Ekonomiky v Asii a Tichomoří vykazují odolnost a jsou připraveny nabrat sílu především díky rychlejšímu růstu čínské ekonomiky po jejím znovuotevření po pandemii covid-19.

ASIJSKO-PACIFICKÁ EKONOMIKA JE PŘIPRAVENA POSUNOUT SE KUPŘEDU

Předpokládá se, že rozvíjející se ekonomiky v Asii a Tichomoří letos zaznamenají lepší výkony než v roce 2022, protože pokračující uvolňování pandemických omezení podporuje spotřebu, turistiku a investice, uvedla Asijská rozvojová banka (ADB) a zdůraznila, že „hlavním faktorem je znovuotevření Číny pro rozjasnění vyhlídek růstu regionu.“

Podle poslední zprávy Asian Development Outlook zveřejněné v dubnu se očekává, že ekonomiky v Asii a Tichomoří letos a příští rok porostou o 4,8 procenta, ve srovnání se zvýšením o 4,2 procenta v roce 2022.

Zvýšená spotřeba a investice podporují oživení v mnoha regionálních ekonomikách a kompenzují dopady zvýšených cen potravin a energií vyvolaných rusko-ukrajinským konfliktem a dalšími globálními protivětry, uvádí zpráva a dodává, že cestovní ruch a remitence mají stoupající tendenci, protože pandemická omezení se dále snižují a v mnoha ekonomikách závislých na cestovním ruchu se příjezd návštěvníků neustále zlepšuje směrem k úrovni před pandemií.

S úpravou strategie covid-19 se očekává, že čínská ekonomika letos poroste o 5,0 procenta a v roce 2024 o 4,5 procenta ve srovnání s 3,0 procenta v roce 2022.

Silná výkonnost v oblasti cestovního ruchu a silná domácí poptávka posilují ekonomiky jihovýchodní Asie, jako jsou Indonésie, Filipíny a Vietnam, přičemž se předpokládá, že subregion letos poroste o 4,7 procenta a v roce 2024 o 5 procent.

„Vyhlídky pro ekonomiky v Asii a Tichomoří jsou jasnější a jsou připraveny na silné oživení, až se po pandemii vrátíme k normalizaci,“ řekl hlavní ekonom ADB Albert Park.

„Lidé začínají znovu cestovat za zábavou a prací a ekonomické aktivity nabírají na tempu. Protože mnoho výzev zůstává, vlády v regionu se musejí i nadále soustředit na politiky, které podporují silnější spolupráci a integraci, aby podpořily obchod, investice, produktivitu a odolnost,“ uvedl.

Rizika však stále přetrvávají, uvádí se ve zprávě s odkazem na rusko-ukrajinský konflikt, který by mohl podnítit obnovené skoky v cenách komodit a globální inflaci a vyvolat další zpřísnění měnové politiky, bude-li se konflikt protahovat nebo eskalovat.

Obchod se zbožím a službami, přeshraniční investice, mobilita pracovních sil a transfer technologií, to vše podporuje vytvoření mnohem většího, regionálně integrovaného trhu, který je katalyzován Regionálním komplexním ekonomickým partnerstvím (RCEP), největším paktem o volném obchodu na světě.

Experti ADB řekli agentuře Xinhua, že se očekává, že RCEP pomůže usnadnit vnitroregionální obchod a investice prostřednictvím odstranění cel, zjednodušených pravidel původu a ustanovení o regionální kumulaci, od nichž se očekává, že poskytnou podnikům flexibilitu, aby mohly využívat výhod preferenčního přístupu na trh a zároveň posílily regionální dodavatelské řetězce.

Iniciativa Hedvábné stezky (BRI), odkaz na Ekonomický pás Hedvábné stezky a Námořní hedvábná stezka 21. století, které iniciovala Čína v roce 2013 s cílem vybudovat obchodní a infrastrukturní sítě spojující Asii s Evropou a Afrikou na starověkých stezkách i mimo ně, posílily konektivitu v asijsko-pacifickém regionu.

Joseph Matthews, profesor na BELTEI International University v kambodžském hlavním městě Phnom Penh, řekl agentuře Xinhua, že Hedvábná stezka doplnila Master Plan on ASEAN Connectivity a poskytla velké výhody Kambodži, zemám ASEAN a zbytku světa.

S poukazem na klíčovou roli Asie v oblasti klimatických změn a udržitelnosti, umělé inteligence a digitálních technologií, stejně jako inovací, lze mít na mysli aforismus, že světové těžiště se přesouvá směrem k Asii, řekl Neeraj Aggarwal, předseda oddělení Asie a Tichomoří v Boston Consulting Group (BCG).

„Za poslední desetiletí se tržní kapitalizace v Asii a Tichomoří zvýšila o 15 bilionů amerických dolarů, což téměř zdvojnásobilo velikost akciových trhů v regionu. A nejen to, Asie je domovem jedné třetiny světových jednorožců a během několika let se předpovídá, že bude mít více jednorožců než zbytek světa,“ řekl.

ČÍNSKÁ EKONOMIKA ZŮSTÁVÁ HNACÍ SILOU GLOBÁLNÍHO RŮSTU

Podle nejnovějších údajů Národního statistického úřadu se index nákupních manažerů (PMI) pro čínský výrobní sektor v červnu dostal na 49, oproti květnovým 48,8, čímž ukončil tříměsíční pokles, což je další povzbudivý signál posilování ekonomiky.

Podle letošní vládní pracovní zprávy chce Čína v roce 2023 rozšířit svou ekonomiku o přibližně 5 procent. HDP země vzrostlo v prvním čtvrtletí roku 2023 meziročně o 4,5 procenta na 28,5 bilionu jüanů (asi 84,4 bilionu Kč), ukazují oficiální údaje.

Uprostřed výzev na domácí i vnější frontě zejména kvůli slabé domácí poptávce a geopolitickým rizikům, vláda zesílila své úsilí o posílení dynamiky růstu.

Centrální banka snížila jednoletou úrokovou sazbu své střednědobé zápůjční služby, nástroje přidávání likvidity do bankovního systému, o 10 bazických bodů na 2,65 procenta. Prostřednictvím operace bylo na trh napumpováno asi 237 miliard jüanů (asi 702 miliard Kč).

Vláda se zasadila o snížení nákladů na financování pro podnikatelské subjekty a zvýšení úvěrů pro malé a mikrofirmy. Odvětví věnovaná technologickým inovacím nebo klíčové průmyslové řetězce budou mít na míru šitá opatření ke snížení daní a poplatků a malí daňoví poplatníci s měsíčním obratem nižším než 100 000 jüanů (asi 296 000 Kč) budou do konce tohoto roku osvobozeni od daně z přidané hodnoty.

V květnu se čínská průmyslová produkce s přidanou hodnotou meziročně zvýšila o 3,5 procenta, maloobchodní tržby za spotřební zboží vzrostly o 12,7 procenta a index sektoru služeb vzrostl o 11,7 procenta, uvedl statistický úřad.

Čínský ekonomický růst ve druhém čtvrtletí bude výrazně rychlejší než v období leden-březen a ekonomický výkon se ve druhém pololetí vrátí na normální úroveň, řekl Fu Linghui, mluvčí Národního statistického úřadu.

Navzdory budoucím výzvám je Čína se svou pevnou materiální a technologickou základnou, obrovským trhem a silnou inovační kapacitou schopna překonat potíže a podpořit obnovu a zlepšení ekonomiky, řekl Fu.

Odborníci se domnívají, že výhled čínské ekonomiky na vzestupnou trajektorii v dlouhodobém horizontu zůstává nezměněn.

Světová banka ve svém China Economic Update zachovala svou prognózu růstu Číny na 5,6 procenta v roce 2023, vedenou oživením spotřebitelské poptávky, a zdůraznila, že kapitálové výdaje na infrastrukturu a výrobu by měly zůstat odolné.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uvedla, že znovuotevření Číny bude impulzem pro růst světové ekonomiky.

Podle nedávné zprávy Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu 97 procent dotázaných zahraničních společností hodnotilo čínskou zahraniční investiční politiku od čtvrtého čtvrtletí loňského roku jako „spokojenou“ nebo vyšší.

Zpráva vydaná Obchodní komorou EU v Číně ukazuje, že velikost čínského trhu, silná poptávka, rychlé tempo komercializace výsledků výzkumu a vývoje a dostatek místních talentů směřují velký podíl evropských společností k hlubší lokalizaci, a to téměř 60 procent dotazovaných společností uvedlo, že v příštích pěti letech zvýší výdaje na výzkum a vývoj v Číně.

Průzkum AmCham China ukazuje, že 66 procent amerických společností v Číně v příštích dvou letech udrží nebo zvýší investice v Číně.

Liao Tianshu, předseda BCG Greater China, řekl agentuře Xinhua, že čínská ekonomika má obrovský potenciál a ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude spotřební trh na vzestupu kvůli expanzi střední třídy a pokročilé digitální technologie bude hrát velkou roli v podpoře hospodářského růstu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *