Pod dračí vlajkou

Dnes v Číně začala oslava jednoho z nejvýznamnějších čínských svátků – Festivalu dračích lodí.

Velkolepá oslava potrvá až do soboty a jako každý rok bude příležitostí k zábavě, cestování a setkání v rodinném kruhu.

Festival dračích lodí je pohyblivý a připadá na pátý den pátého kalendářního měsíce. Letos je to 22. června.

Existuje mnoho legend souvisejících s touto starodávnou tradicí a příběhy se liší v závislosti na regionu země.

Jedna z legend spojuje původ svátku s Qu Yuanem, básníkem a ministrem v době Válčících států. Obyvatelé Říše středu ho považovali za velkého vlastence a prvního umělce, jehož díla znala celá země. Kvůli své vzpouře proti válkám panujícím v té době v Říši středu byl vyhnán ze země. V zoufalství se měl Qu Yuan na znamení protestu proti korupci a nespravedlnosti úřadů vrhnout do řeky Miluo. Na pomoc přispěchali svědci události – místní rybáři, kteří básníka znali a respektovali – a snažili se se svými čluny dostihnout nešťastníka, kterého unesl proud. Tloukli do bubnů, aby zastrašili hladové ryby, a zuřivě veslovali, bojovali s živly, ale jejich zoufalý boj byl neúspěšný. Básník se utopil a rybáři, aby zachránili jeho tělo před sežráním rybami, házeli do vody kuličky lepkavé rýže. Na památku této tragédie se každoročně pořádají závody lodí.

Jiná legenda se týká sucha, které panovalo před tisíci lety, a s ním spojených neštěstí včetně hladomoru. Číňané, kteří věřili v božské draky, na začátku období sucha na březích řeky Jang-c‘-ťiang pořádali obřady a rituály, které měly probudit dobrého draka, přinést déšť a bohatou úrodu. Jedním z takových rituálů byly závody lodí.

V Číně jsou draci považováni za magická stvoření, která straší lidský svět a jsou symbolem štěstí. Toto mytologické zvíře se podle čínské víry skládá z částí devíti různých zvířat: jelení rohy, psí nos, humří oči, lví hříva, rybí šupiny, sumčí vousky, orlí drápy, hadí ocas a volský nos.

Současný Festival dračích lodí je především časem rodinných setkání. Stejně jako čínský Nový rok se slaví ve společnosti blízkých. Číňané si během festivalu dávají drobné dárky, zdobí dveře domů a jeho největší atrakcí je závod dračích lodí.

Dračí loď s dračí hlavou pojme jeden až několik tuctů veslařů. Tempo veslařů udává zvuk bubnu a směr udává navigátor sedící na dračí hlavě s červenou vlajkou.

Tradičně je loď 12,4 m dlouhá (bez dračí hlavy) a 1,14 m široká. Mezi lavicemi je zachován prostor 67,5 cm. Vesla jsou dlouhá 105 až 130 cm a loď váží minimálně 250 kg. Soutěží se na vzdálenosti 250 m, 500 m, 1000 m, a dokonce 2000 m.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *