Uvnitř kavárny vyzdobené malbami s inkoustem a čínskou kaligrafií se kávová zrna Yirgacheffe z Etiopie mísí s čínským čajem oolong a uvolňují jedinečné aroma.
Čínská káva s příchutí čaje ohromila Liu Xuedana, který si objednal v pobočce Yuenn & Yang Coffee ve městě Čchang-ša (Changsha), hlavním městě provincie Chu-nan (Hunan).
„Věděl jsem, že africká káva má skvělou chuť, ale nikdy jsem si nepředstavoval, že to bude tak dobře fungovat s čínským čajem,“ řekl 24letý turista z provincie S‘-čchuan (Sichuan).
Čína, země, kde se tradičně pije čaj, vykazuje rychle rostoucí oblibu v kávě. Podle platformy e-commerce Meituan se rozsah čínského kávového průmyslu odhadoval na 200 miliard jüanů (asi 600 miliard Kč) v roce 2022 a předpokládá se, že v roce 2025 dosáhne 369 miliard jüanů (asi 1,1 bilionu Kč).
„V Číně se pití kávy postupně rozrostlo z drobné na masovou spotřebu,“ řekl Yao Siyi, zakladatel společnosti Cash Coffee obchodující s kávovými produkty. „Mnoho individuálních spotřebitelů, zejména mladých lidí, si kupuje kávovary a chodí na kurzy, aby se naučili, jak si připravit kávu doma.“
Kromě rozšiřujícího se čínského trhu také neustále roste úsilí země o zjednodušení dovozních postupů pro africké zemědělské produkty, což připravuje půdu pro vstup africké kávy do čínských kaváren a domácností.
Čína je druhou největší destinací pro africké zemědělské vývozce. V posledních letech se na pultech obchodů po celé Číně objevilo více kategorií farmářských produktů „Made in Africa“ včetně kávy z Etiopie, kešu ořechů z Tanzanie, kakaa z Pobřeží slonoviny a avokáda z Keni.
V Cash Coffee pochází více než polovina všech běžně používaných kávových zrn z Afriky. „Africká zrna se mohou pochlubit jedinečnou bohatou ovocnou chutí, takže jsme je přimíchali do většiny našich italských kávových zrn,“ řekl Yao.
V Gaoqiao Grand Market, kde Cash Coffee sídlí, bylo asi 40 procent z 2000 tun kávových zrn prodaných v roce 2022 dovezeno z Afriky.
Na trhu bylo otevřeno v roce 2020 africké obchodní centrum s kávou na podporu dovozu afrických zrn. Prostřednictvím centra mohou čínští kupci obejít meziprodejce a podepsat dohody přímo s africkými farmáři, čímž sníží náklady o 30 procent.
Centrum slouží také jako výstavní a distribuční centrum a jako inkubátor pro nové značky africké kávy.
Own Master či Coffee Z jsou značky, které těží ze zjednodušeného dovozního procesu a většího uznání africké kávy mezi mladými spotřebiteli.
Kavárenský řetězec, který používá převážně africká kávová zrna, dosud otevřel téměř 50 poboček v Číně a nedávno získal 100 milionů jüanů (asi 300 milionů Kč) na financování v sérii A.
Jing Jianhua, zakladatel společnosti Hunan Xiaokazhu Coffee, která provozuje řetězec kaváren, řekl, že plán společnosti je letos otevřít 200 kaváren, přičemž většina z těchto kaváren by se měla nacházet v menších městech, kde začali mladí lidé chodit do kaváren.
„Čínská kultura a kultura kávy jsou inkluzivní. A kávový trend v Číně je integrovat kávu s čajem, fermentovanou lepkavou rýží a místní čínskou kulturu,“ řekl Jing.