Polský expert vyzývá k partnerství s Čínou v oblasti e-mobility

Polský expert uvedl, že Čínu, která představuje 77 procent celosvětové produkce bateriových článků, považuje pro Polsko v této oblasti spíše za partnera než za konkurenta.

Polsko předstihlo Spojené státy s druhou největší kapacitou výroby lithium-iontových baterií na světě, a zůstává za pouze Čínou, podle zprávy zveřejněné minulý měsíc Polským sdružením pro alternativní paliva (PSPA).

„Myslím si, že evropský a polský hodnotový řetězec e-mobility usiluje o partnerství ve všech oblastech. Takže kdekoli existuje technologické partnerství, partnerství, které vede k dopravě s nulovými emisemi, pak je to určitě na stole,“ řekl Aleksander Rajch, představenstvo člen PSPA, v nedávném rozhovoru společností Xinhua.

Rajch uvedl, že úspěch Číny v průmyslu automobilových baterií připisuje jejímu velkému vnitřnímu trhu, technologické konkurenceschopnosti a přístupu ke zdrojům.

„Čína má obrovský přístup k nalezištím lithia a dalších kritických surovin. Čína je tedy soběstačná. Má obrovský trh, obrovský potenciál,“ řekl. „Čínské společnosti vyrábějící lithium-iontové baterie přicházejí do Evropy, takže inovace přichází také do Evropy.“

Rajch, také ředitel pro vnější vztahy PSPA, největší polské nevládní organizace podporující e-mobilitu, uvedl, že kromě dobrých ekonomických podmínek a nízkých nákladů na zahájení podnikání má Polsko také „kvalifikovanou pracovní sílu a blízkost největšího automobilového trhu v Evropě, trhu v Německu.

Polsko vyrábí e-busy, komponenty pro nabíjecí infrastrukturu, softwarová řešení a lithium-iontové baterie. „Je to velmi dobrý hodnotový řetězec,“ řekl Rajch.

Podle zprávy stoupla polská výrobní kapacita v roce 2022 na 73 GWh nebo 6 procent z celkové světové produkce. Hodnota exportu v sektoru baterií se za posledních šest let zvýšila 38krát z přibližně 1 miliardy zlotých (240 milionů amerických dolarů) v roce 2017 na 38,6 miliardy zlotých v roce 2022, podle Polského centrálního statistického úřadu.

Rajch poznamenal, že průmysl elektrických vozidel (EV) v Číně v posledních letech exponenciálně rostl, a řekl, že očekává více čínských EV na silnicích v Evropě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *