Čínský zahraniční obchod roste rychlejším tempem a obchod se Střední Asií roste

Čínský zahraniční obchod rostl v prvních čtyřech měsících roku rychlejším tempem i uprostřed nejisté vnější poptávky, obchodních rizik a dalších výzev.

Celkový čínský dovoz a vývoz se v uvedeném období meziročně zvýšil o 5,8 procenta na 13,32 bilionu jüanů (asi 41 bilionů Kč), uvedla v úterý Generální správa cel (GAC). Tempo růstu zrychlilo o 1 procentní bod oproti tempu zaznamenanému v prvním čtvrtletí.

Vývoz vzrostl meziročně o 10,6 procenta, zatímco dovoz vzrostl za první čtyři měsíce o 0,02 procenta, dodala.

Od ledna do dubna činilo tempo růstu čínského obchodu se Sdružením národů jihovýchodní Asie a Evropskou unií 13,9 procenta, respektive 4,2 procenta.

Čínský obchod se zeměmi Hedvábné stezky vyskočil v uvedeném období meziročně o 16 procent na 4,61 bilionu jüanů (asi 14 bilionů Kč).

Zejména obchod Číny s pěti středoasijskými zeměmi – Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem a Uzbekistánem – vzrostl o 37,4 procenta, což částečně kompenzuje slabou poptávku na tradičních trzích.

Soukromé podniky zaznamenaly rychlé tempo růstu, protože dovoz a vývoz se za první čtyři měsíce zvýšil o 15,8 procenta na 7,05 bilionu jüanů (asi 21,8 bilionu Kč), což představuje více než polovinu celkového objemu země.

Z hlediska druhu zboží vzrostl vývoz strojírenských a elektrotechnických výrobků o 10,5 procenta a na celkovém vývozu se podílel 57,9 procenta.

Díky silnému vývozu nových energetických vozidel vzrostl vývoz automobilů v tomto období meziročně o 120,3 procenta.

Z měsíčního celního šetření vyplynulo, že podíl podniků s rostoucími exportními objednávkami rostl již čtyři měsíce po sobě.

Jen v dubnu se zahraniční obchod podle GAC zvýšil meziročně o 8,9 procenta.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *