Čínská expedice zamířila na nejvyšší vrchol světa

Čínský expediční tým v úterý dosáhl vrcholu Mount Džomolangma, nejvyššího vrcholu světa, kde prováděl vědecký výzkum.

K tomuto činu došlo téměř 70 let po první úspěšné výpravě člověka na vrchol světa, když Novozélanďan Edmund Hillary a Tenzing Norgay z Nepálu 29. května 1953 zdolali horu Džomolangma z jižního hřebene.

Důležitým posláním letošní expedice je údržba a modernizace osmi meteorologických stanic ve výškách mezi 5200 metry a 8830 metry, aby bylo zajištěno zřízení gradientního meteorologického pozorovacího systému v oblasti hory Džomolangma a realizace dlouhodobé nepřetržité pozorovací práce.

13 členů expedice opustilo Assault Camp ve výšce 8300 metrů v úterý ve 3 hodiny ráno a po několika hodinách náročného lezení dorazilo k meteorologické stanici ve výšce 8830 metrů – nejvýše položené meteorologické stanici na světě.

Po upevnění ocelových lan, výměně baterií a instalaci snímačů rychlosti a směru větru dokončili modernizace součástí meteostanice.

Na vrchol vysoký 8848,86 metru pak vystoupali kolem 12:30 a úspěšně odebíral vzorky ledu a sněhu, které budou použity pro pozorování a výzkum látek znečišťujících ovzduší, zejména nových polutantů.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *