Čína urychlí přestavbu Pekingu na mezinárodního centrum sci-tech inovací

Čínské ministerstvo vědy a technologie ve středu vydalo pracovní plán, podle kterého se má Peking do roku 2025 přeměnit na významné světové mezinárodní sci-tech inovační centrum.

Plán byl společně formulován 12 odděleními s cílem urychlit sci-tech soběstačnost, podpořit vysoce kvalitní rozvoj a přeměnit město na významné vědecké centrum a globální inovační centrum.

Plán definuje rozvojové cíle tak, aby se Peking stal zdrojem technologických inovací v nejmodernější vědě a nově vznikajících průmyslových odvětvích a místem pro konvergenci globálních inovačních prvků.

Plán klade důraz na zvýšení podpory základního výzkumu v oblastech, jako jsou matematika, fyzika, chemie a vědy o živé přírodě, a vytvoření opatření pro špičkový vědecký výzkum v oborech, jako je umělá inteligence a biotechnologie.

Plán také navrhuje efektivně vyřešit řadu klíčových technických problémů a vyzývá k udržení nákladů na výzkum a vývoj (R&D) na úrovni přibližně 6 procent regionálního HDP. Přitom základní výzkum by měl tvořit asi 17 procent nákladů na výzkum a vývoj.

Roční přidaná hodnota odvětví špičkových technologií přesáhne 1,2 bilionu jüanů (asi 3,8 gilionu Kč), zatímco počet pracovníků ve výzkumu a vývoji bude podle plánu činit přibližně 260 z každých 10 000 zaměstnaných lidí.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *