Čína a Uzbekistán přistupují na celní dohodu AEO

V pondělí vstoupila v platnost dohoda o statutu vzájemného oprávněného hospodářského subjektu (AEO) podepsaná mezi Čínou a Uzbekistánem, která nabízí snazší celní odbavení pro vývozce z obou zemí, uvedla Generální správa cel (GAC).

Po provedení dohody se Čína podle GAC stala prvním partnerem Uzbekistánu pro vzájemné uznávání AEO.

Podle dohody budou společnosti, které získají status AEO v obou zemích, moci využívat zjednodušené celní postupy, jako je omezení kontrol a prioritní odbavení, což výrazně zkrátí dobu celního odbavení a sníží náklady na skladování a logistiku.

Čína a Uzbekistán v posledních letech aktivně spolupracují v mnoha oblastech. Objem obchodu mezi těmito dvěma zeměmi dosáhl v roce 2022 celkem 65,13 miliardy jüanů (asi 203 miliardy Kč), což je meziroční nárůst o 25,2 procenta, ukazují statistiky.

Systém AEO, iniciovaný Světovou celní organizací, je zaměřen na usnadnění celního odbavení pro podniky s vynikajícími záznamy, pokud jde o dodržování právních předpisů, úvěrový rating a bezpečnost.

Doposud Čína podepsala dohody o AEO s 52 zeměmi a regiony včetně Singapuru, Korejské republiky a členských států Evropské unie.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *