Čínsko-evropský vlak převážející 100 standardních kontejnerů s drobnými komoditami vyrobenými v Číně a keramickými výrobky odjel ve čtvrtek z I-wu (Yiwu), hlavního uzlu malých komodit ve východočínské provincii Če-ťiang (Zhejiang), do Madridu ve Španělsku.
Ve stejný den vyjel z Madridu vlak naložený 70 standardními kontejnery španělského zboží včetně červeného vína a olivového oleje, který zamířil do I-wu.
Oba vlaky byly součástí čtvrteční oslavy 50. výročí diplomatických vztahů mezi Čínou a Španělskem. Nákladní vlaková doprava mezi I-wu a Madridem usnadnila obchod mezi těmito dvěma zeměmi.
Vlaková doprava z I-wu do Madridu byla oficiálně zahájena v listopadu 2014 a zahrnuje osm zemí Eurasie s celkovou délkou více než 13 000 kilometrů.
Wang Wen, výkonný děkan Institutu pro finanční studia na Renmin University of China v Čchung-jangu (Chongyang), řekl, že vlaková doprava z I-wu do Madridu se stala nositelem hospodářské a obchodní spolupráce a kulturní výměny mezi zeměmi podél železnice a postavila nový most otevírající spolupráci mezi zeměmi a národy podél této trasy.
Zhou Xufeng, který se zabývá dovozem španělského vína a olivového oleje na mezinárodním obchodním trhu v I-wu, uvedl, že v průběhu let se odrůdy dovážených španělských produktů rozšířily z vína a olivového oleje na nealkoholické nápoje, výrobky denní potřeby, sušenky a minerální vody a ceny jsou nyní o více než 30 procent nižší.
„Zhruba 1,5 milionu lahví červeného vína je každý rok odesláno ze Španělska prostřednictvím nákladního vlaku Čína–Evropa,“ řekl Zhou.
Feng Xubin, předseda provozovatele nákladních vlakových služeb Yiwu Tianmeng Industrial Investment Co., Ltd., uvedl, že od roku 2014 se zkrátila doba jízdy nákladním vlakem z I-wu do Madridu a počet nákladních vlaků se zvýšil na dva za týden.
Feng řekl, že železniční doprava je šetrnější k životnímu prostředí a flexibilnější pro přizpůsobené produkty. Je rychlejší než námořní doprava a levnější než letecká doprava.
Do roku 2022 uskutečnily nákladní vlaky mezi Čínou a Evropou 1326 cest mezi I-wu a Madridem a přepravily více než 100 000 standardních kontejnerů se zbožím, uvádí celnice v I-wu. Od roku 2014 do roku 2022 se obchod I-wu se Španělskem zvýšil ze 400 milionů amerických dolarů na 870 milionů amerických dolarů, ukazují místní celní údaje.