Telefonní rozhovory hlavního čínského diplomata s diplomatickým poradcem francouzského prezidenta

Wang Yi, ředitel Úřadu zahraniční komise Ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ), v pondělí telefonoval s Emmanuelem Bonnem, diplomatickým poradcem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Wang, rovněž člen politického byra Ústředního výboru KSČ, řekl, že ve světě plném turbulencí a změn má zdravý a stabilní vývoj čínsko-francouzských vztahů zvláštní význam.

Jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN a nezávislé velké země by Čína a Francie měly posílit strategickou komunikaci a hrát důležitou roli při zvládání globálních otřesů a změn, dodal.

Čína, řekl, je ochotna udržovat s Francií úzkou výměnu na vysoké úrovni, prohlubovat strategickou vzájemnou důvěru a otevřít nové vyhlídky pro komplexní strategické partnerství mezi Čínou a Francií.

Vzhledem k tomu, že si tento rok připomínáme 20. výročí komplexního strategického partnerství mezi Čínou a EU, je Čína ochotna spolupracovat s Francií a dalšími členskými státy EU na podpoře vzájemného respektu, dialogu a spolupráce a vzájemného prospěchu, a vnést tak do komplexního strategického partnerství mezi Čínou a EU nový impulz, řekl Wang.

Emmanuel Bonne uvedl, že Francie, která svým vazbám s Čínou přikládá velký význam, je ochotna spolupracovat s Čínou na posílení výměny na vysoké úrovni, prohloubení spolupráce v oblasti inovací a technologií a společně vypracovat plán budoucího rozvoje.

Bonne dále řekl, že jeho země, která je odpůrcem mentality studené války a blokové politiky, je ochotna hrát aktivní roli v rozšiřování dialogu mezi EU a Čínou, prosazování multilateralismu, prosazování globální hospodářské obnovy a spolupráce při řešení změny klimatu.

Francie rozumí a podporuje čínská opatření proti covidu a věří, že Čína zvítězí nad posledním kolem epidemie, řekl.

Obě strany si vyměnily názory na důležité programy dvoustranné výměny v dalším kroku.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *