Nechť je králík s námi

Čínský Nový rok, tentokrát pod vládou králíka, se rychle blíží.

Tuto neděli oslavíme jeden z nejvýznamnějších svátků čínského kalendáře. Nový rok, známý také jako svátek jara, je časem radosti a zábavy. Abyste však následujících 12 měsíců prožili ve štěstí, zdraví a prosperitě, je třeba během oslavy přísně dodržovat několik důležitých pravidel.

Co nedělat na Nový rok?

Zde je desatero nejdůležitějších zákazů během čínského Nového roku, které, pokud budou dodržovány, přinesou štěstí a prosperitu.

1. Neříkejte negativní slova a odmítejte špatné myšlenky.

Všechna slova s ​​negativními konotacemi jsou zakázána! Důvod je zřejmý. Nový rok je magický čas, kdy naše myšlenky a slova mají příčinnou moc a mohou nám přinést štěstí i smůlu.

2. Buďte opatrní se sklem

Rozbití skla nebo keramiky přeruší spojení s blahobytem a bohatstvím. Pokud však spadne talíř nebo miska, měli byste všechny kousky okamžitě zabalit do červeného papíru a mumlat příznivé věty a přání. Po Novém roce je potřeba zabalené střepy hodit do jezera nebo řeky.

3. Neuklízejte a nezametejte

Před jarními svátky se koná úklidový den. Uklízejí se skříně, myjí okna, utírá prach, klepou koberce – to vše proto, abychom „setřásli“ smůlu a uvolnili prostor pro nový blahobyt. Během vlastní oslavy je ale úklid zakázán. Číňané věří, že úklid nebo vynášení odpadků může odnést i štěstí.

Pokud musíte uklidit například rozsypaný odpad, nezapomeňte začít od vnějšího okraje místnosti a postupujte směrem dovnitř. Veškeré odpadky zabalte a po pouhých 5 dnech vyhoďte. Také koupání ve vaně nebo sprše na čínský Nový rok je zakázáno. Nechceme smýt naše štěstí, že?

4. Nepoužívejte nůžky, nože nebo jiné ostré předměty.

Toto pravidlo má dva důvody. Za prvé, nepoužití nůžek a jehel za starých časů poskytovalo ženám zasloužený odpočinek.

Za druhé, ostré předměty přerušují proud bohatství a úspěchu. To je důvod, proč je 99 % kadeřnictví během vánočních prázdnin zavřeno. Stříhání vlasů je zakázáno na další týden, dokud všechny slavnosti neskončí.

5. Nenavštěvujte rodinu své ženy

V Číně je již několik generací tradicí žít společně pod jednou střechou. Po svatbě se nevěsta nastěhuje do domu ženicha a měla by oslavit čínský Nový rok se svým tchánem a tchyní.

Návštěva v domě rodičů na Nový rok znamená problémy v manželství a může přinést smůlu celé rodině. Manželé by měli druhý den navštívit manželčinu rodinu, přivést s sebou děti a skromný dárek.

6. Nežádejte o splacení dluhu

Tento zvyk je výrazem porozumění. Dává všem možnost slavit bez starostí. Pokud někomu zaklepete na dveře a budete požadovat splacení dluhu, přinese to smůlu na obou stranách. Po pátém dni je to již možné. Vypůjčování peněz je také tabu. Možná zjistíte, že si pak budete muset půjčovat po celý rok.

7. Vyhýbejte se hádkám a slzám

Pokud na Nový rok nenastanou zvláštní okolnosti, snažte se nebrečet. Pokud dítě pláče, netrestejte ho. Všechny problémy by měly být vyřešeny mírovou cestou. V minulosti, když došlo ke konfliktu v rodině, přicházeli sousedé hrát roli mírotvorce. To vše pro zajištění klidu v příštích měsících.

8. Vyhněte se užívání léků

Snažte se neužívat léky, abyste neonemocněli po celý rok. Samozřejmě ne, pokud jste chronicky nemocní nebo onemocníte náhlou vážnou nemocí. Jen pokud možno nesahejte po medicíně ukvapeně, bolest hlavy po oslavě léčte bylinkami nebo se projděte na čerstvém vzduchu.

9. Nepřej novoroční přání někomu, kdo je ještě v posteli

Nechte příjemce vstát z postele jako první. Jinak bude celý rok upoután na lůžko. Ani v tento den by se nikdo neměl probouzet. To vás ochrání před spěchem po celý rok. Využijte toho a spěte co nejdéle!

10. A co dárky?

Svátky jara jsou také časem rozdávání dárků. Velmi pěkný a oblíbený zvyk, ale buďte opatrní s některými předměty, které mohou způsobit nežádoucí účinky.

Mezi ně patří mimo jiné hodiny, které v tento den symbolizují konec všeho – vztahu, blahobytu i života. Podobnou symboliku má i krájení hrušek nebo jablek.

Vybaveni sadou takových pravidel můžete s jistotou vstoupit do Nového roku a jeho patron králík vám bude nakloněn!


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *