Lunární Nový rok v kuchyni

O tom, co nedělat na Nový rok, jsme již psali. Nyní je čas na hrst informací o tom, co byste měli o svátcích jíst, aby vám byl osud nakloněn. A protože Rok zajíce začne již tuto neděli, nezbývá moc času na přípravu všech těchto dobrot.

Vítejte v kuchyni!

Některá jídla se jedí během čínského Nového roku kvůli jejich symbolickému významu. Lucky food se podává po celé 16denní období svátků a zejména během novoroční večeře, která má přinést štěstí pro příští rok.

Příznivá symbolika těchto tradičních čínských novoročních jídel vychází z jejich výslovnosti nebo vzhledu. Důležitá jsou nejen jídla samotná, ale také jejich příprava, prezentace a konzumace.

Nejoblíbenějšími jídly na talířích opatrných Číňanů na Nový rok jsou knedlíky, ryby, jarní závitky a niangao.

A zde jsou některé základní novoroční pokrmy, které přinášejí štěstí.

Úspěch na talíři

Ryby jsou jedním z nejtypičtějších pokrmů čínského nového roku. V čínštině „ryba“ (鱼 Yú /yoo/) zní jako „přebytek“. Ryba je tedy nezbytným pokrmem na čínském novoročním jídelním lístku, protože Číňané si na konci roku vždy rádi dopřejí přebytek. A nejen Číňané, že?

Dušená ryba je jedním z nejznámějších receptů čínského Nového roku. Jakou rybu si vybrat na novoroční večeři je založena na příznivé homofonii.

Dobrou volbou by byl například karas, protože první znak slova „karas“ (鲫鱼 jìyú /jee-yoo/) zní jako čínské slovo 吉 (jí/jee/„hodně štěstí“). Odtud víra, že pojídání karase na Nový rok přináší štěstí do dalšího roku.

Pro bohatství – knedlíky!

Přinášejí štěstí již více než 1800 let, tak jak můžete pochybovat o jejich síle? Knedlíky Jiãozi, protože o nich mluvíme, jsou klasickým, šťastným jídlem na lunární Nový rok a tradičním pokrmem velmi oblíbený zejména v severní Číně.

Mají jemné těsto, křupavý základ a vlhkou náplň a podávají se s chilli omáčkou. Nádivkou těchto pochutin bývá mleté ​​maso a drobně nakrájená zelenina. Najdete i knedlíky plněné pouze zeleninou, zde vítězí kuchařova fantazie. Díky tomu, že jsou z tenkého a elastického, téměř průhledného těsta, chutnají skvěle jak v páře, tak smažené i pečené.

Na silvestra a na Nový rok Číňané dbají na to, aby Jiãozi byli co nejmenší, abyste jich snědli co nejvíce. A to vůbec není dáno jejich lahodnou chutí nebo vaším apetitem. Tradice říká, že čím více knedlíků ten den sníte, tím budete bohatší.

Naštěstí je tu kuře

V čínštině slovo kuře zní jako ji (吉), fráze, která znamená „hodně štěstí“ a „blahobyt“. To je první důvod, proč je kuřecí jídlo tak vítané na rodinných večeřích. Za druhé, kuře se obvykle podává celé – včetně hlavy a nohou –, aby symbolizovalo jednotu a celistvost rodiny a zároveň znamenalo dobrý začátek a konec roku.

Kuře je obvykle dušené nebo pečené s jednoduchými přísadami, jako je zázvor nebo sójové boby. Tradičně se celé kuře nejprve obětuje předkům a bohům k požehnání a ochraně. V čínské kuchyni se ničím neplýtvá. Pařáty připadnou živiteli rodiny, protože mohou pomoci „ukořistit“ bohatství (slovo „chytit“ je homofonní spojení kuřecích „drápů“).

Zlaté cihly k večeři

Nový rok se v Číně zaměnitelně nazývá Svátkem jara, a tak na talíři nesmějí chybět jarní závitky.

Podle záznamů se ještě před dynastií Tang (618–907) v den „začátku jara“ smažily tenké placky z mouky. Lidé je dali do misky a přidali speciální zeleninu a ovoce. Říkalo se tomu „jarní jídlo“ (春盘), které se posílalo příbuzným a přátelům jako jarní dárek a požehnání.

V chudších domácnostech se jarní pokrm většinou zdobil mrkví a celerem, v bohatých rodinách se podával s různými přílohami: pečená a solená masa, různá smažená jídla, špenát, pažitka, fazolové klíčky, fazolové nudle a vejce.

Dnes se jarní závitky vyrábějí z rýžového papíru. Chutnají skvěle studené i teplé, ale na Nový rok se musejí smažit do zlatavé barvy, aby připomínaly zlaté cihly a přinesly bohatství na následující měsíce.

Těstoviny dlouhověkosti

Nudle dlouhověkosti (长寿面 Chángshòu Miàn /chung-show myen/) mají svou symboliku díky své délce. Jedí se na Nový rok. Přinášejí jedlíkovi dlouhý a dobrý život, a čím delší nudle jsou, tím déle bude žít.

Ať smažené a podávané na talíři, nebo vařené a podávané v misce vývaru, jsou noblesním doplňkem novoroční večeře.

Těstoviny mohou být dlouhé až 1 metr, ale nesmějí se přestřihnout! Hlasité srkání a vypití zbývající polévky či omáčky je povinností.

A konečně dezert

Dušené sušenky niángāo jsou nejznámějším a nejoblíbenějším novoročním dezertem v Číně. Jeho čínské jméno je homofonní fráze „o rok výše“ (年高), která symbolizuje rok od roku rostoucí prosperitu a povýšení, vyšší příjem, vyšší postavení, výšku dětí a obecně příslib lepšího roku.

Tento sladký, lákavý a jemný koláč je vyroben převážně z lepkavé rýžové mouky a hnědého cukru. Jeho kulatý tvar navíc představuje jednotu a úplnost.

Proto se věří, že jíst niangāo během čínského Nového roku přináší štěstí a prosperitu.

Tato velmi sladká a lepkavá pochoutka má svou legendu. Byla vytvořeno jako záludný dárek či oběť pro Boha kuchyně, který, jak víte, žije v každém domě. Na konci roku předkládá Kuchyňský bůh „výroční zprávu“ Nefritovému císaři. Aby nehlásil, že paní domu vede špatně kuchyni, připravila mu jako obětinu sušenky, po kterých zůstala ústa Kuchyňského boha tak slepená, že nebyl schopen o jejím domě říct křivého slova.

To je jen několik příkladů tradičních čínských jídel, která nám přinesou blahobyt, když je sníme na Nový rok. Čínská kuchyně je nevyčerpatelnou pokladnicí lahodných receptů, je to také pole pro hru s chutěmi, texturami a kořením. Nový rok je skvělou příležitostí pro kuchyňské experimenty.

Nechť vás provází chuť!

K.K.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *