Čína vydala bílou knihu o zeleném rozvoji

Informační kancelář čínské státní rady ve čtvrtek vydala bílou knihu s názvem „Čínský zelený rozvoj v nové éře“.

Bílá kniha o 18 000 znacích se zaměřuje především na sedm aspektů zeleného rozvoje Číny včetně závazku země k zelenému růstu, zelené územní konfigurace, přizpůsobení a zlepšení průmyslové struktury, uplatňování ekologických výrobních metod, ekologicky šetrného života, institucí a mechanismů pro zelený rozvoj a snahy vybudovat ze země krásný domov.

Systematicky shrnuje akce a úspěchy Číny v zeleném rozvoji za poslední desetiletí a vykládá myšlenky a zkušenosti země s ekologickým rozvojem, řekl na tiskové konferenci k vydání knihy Zhao Chenxin, zástupce ředitele Národní rozvojové a reformní komise.

„Zelená je určujícím rysem Číny v nové éře a zelený rozvoj představuje čínskou cestu k modernizaci,“ stojí v bílé knize.

Od roku 2012 do roku 2021 Čína vysadila 64 milionů hektarů stromů, provedla prevenci a kontrolu desertifikace na 18,53 milionu hektarů půdy a přidala nebo obnovila více než 800 000 hektarů mokřadů, ukázaly údaje.

Obnovitelná energie hraje v energetickém mixu země ještě významnější roli.

Podíl čistých zdrojů energie na celkové spotřebě energie v Číně vzrostl ze 14,5 procenta v roce 2012 na 25,5 procenta ke konci roku 2021, zatímco podíl uhlí se za stejné období snížil z 68,5 procenta na 56 procent.

Čínský zelený průmysl nadále roste. Průmysl obnovitelných zdrojů energie rychle roste a Čína vede svět ve výrobě zařízení na výrobu čisté energie pro větrnou a fotovoltaickou energii.

V roce 2021 přesáhla výstupní hodnota čínského průmyslu na úsporu energie a ochranu životního prostředí 8 bilionů jüanů (asi 25,8 bilionu Kč).

Dokument také představuje společné úsilí mezi Čínou a zbytkem světa o vybudování země v krásný domov, dodal Zhao.

Čína se konstruktivním způsobem aktivně účastnila globálních jednání o klimatu a historicky přispěla k uzavření a implementaci Pařížské dohody, uvádí bílá kniha.

Čína je také aktivním účastníkem spolupráce jih-jih v oblasti změny klimatu a je odhodlána spolupracovat s dalšími zeměmi na podpoře zeleného rozvoje v rámci iniciativy Hedvábná stezka.

Je společnou odpovědností všech zemí chránit životní prostředí a podporovat udržitelný rozvoj, uvádí dále bílá kniha.

Čína je připravena spolupracovat s mezinárodním společenstvím na pokroku v ochraně životního prostředí, podpoře zeleného rozvoje, ochraně zelené země a vybudování čistšího a krásnějšího světa, uvádí bílá kniha.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *